Adobe Illustrator to najpopularniejszy program do tworzenia grafiki wektorowej – umożliwia nam tworzenie ilustracji i projektów do druku. Pracując w tym programie, każdy grafik dąży do tego, aby jego praca zajmowała jak najmniej czasu, dlatego stworzyłem ten krótki spis kilku sztuczek, których być może jeszcze nie znasz.

Grupowe ukrywanie warstw i ich blokowanie

Wystarczy najechać kursorem myszki na miejsce, gdzie znajduje się znak kłódki albo oka i trzymając lewy przycisk przesunąć go wzdłuż warstw do góry albo do dołu. Analogicznie, jeżeli chcemy wykonać operacje na odwrót. Proste, prawda?

Dzielenie obiektu na pół albo więcej części

Stwórzmy jakiś obiekt. Niech to będzie koło. Nadajmy mu wypełnienie. Teraz załóżmy, że chcemy je podzielić na dwie równe części. Możemy to zrobić na dwa sposoby. W obu przypadkach będziemy potrzebować pomocy inteligentnych linii pomocniczych do włączenia w panelu View. Gdy już mamy koło w pierwszym przypadku tworzymy drugi obiekt, kwadrat, którym zakryjemy z pomocą prowadnic, połowę koła. Z panelu Path Finder wybieramy Minus Front i w ten sposób pozbywamy się zakrytej części koła. Innym sposobem jest użycie narzędzia Divide z tego samego panelu. Ja tworzę zazwyczaj kilka linii, którymi „kroję” obiekt na potrzebne mi części.

Jak usunąć maskę przycinania bez utraty jej efektu?

Nie zawsze jest to możliwe ze względu na złożoność obiektów w masce, ale ten zabieg znacznie poprawia kompatybilność naszego projektu ze starszymi programami graficznymi. Tak samo jak poprzednio skorzystamy z panelu Path Finder tym razem będzie to Merge. Czasami pomaga zamiana ścieżek na obiekt.

Zamiana obrysu na obiekt

Nawiązując do poprzedniego punktu, używając pióra do stworzenia ścieżki czasami chcielibyśmy z niej stworzyć obiekt z wypełnieniem i obrysem. W takim przypadku musimy ją zamienić na ten obiekt. Zaznaczając ścieżki wchodzimy do menu Object>Path>Outline Stroke albo Object>Expand.

Jak stworzyć przejście tonalne między dwoma kolorami?

Potrzebujemy dwóch obiektów z wypełnieniem; najlepiej o zbliżonych kolorach. Następnie zaznaczając obiekty z menu Object wybieram Blend>Make uzyskamy w ten sposób płynne przejście między kolorami. Natomiast, jeżeli chcemy, by to przejście było bardziej schodkowe musimy dostosować ilość przejść w opcji Specified Steps.