Jeśli ktoś próbował zrobić interaktywny formularz  w Adobe Acrobat to wie, że nie jest to prosta sprawa, niektóre raczy wymagają użycia skryptów JS, nie inaczej jest w przypadku placeholdera w inpucie formularza. Dla wyjaśnienia placeholder jest to niezaznaczalny tekst w środku inputa informujący o tym jakie dane tam wprowadzić np numer telefonu. 

Formularz interaktywny działa podobnie jak formularz kontaktowy na stronie internetowej i potrafi wysłać wypełniony plik PDF na e-mail albo serwer. Niestety warunkiem jego wypełnienia przez użytkownika jest posiadanie Adobe Readera zainstalowanego na komputerze. Wszelkie czytniki w przeglądarkach nie współpracują w pełni z formularzem, przez co nie może zostać on wysłany. Tak czy inaczej jest to bardo dobre narzędzie w komunikacji w klientem.

Placeholder w Adobe Acrobat

Jedyne co musimy zrobić to wkleić krótki kawałek kodu JavaScript w dwóch miejscach. W trybie Prepare Form klikamy na dowolny input i w zakładce Actions wybieramy “On Focus” i “Run a JavaScript” i wklejmy kod:

if (event.target.value==event.target.defaultValue) {
event.target.value = “”;
event.target.textColor = color.black;
}

analogicznie dla “On Blur”:

if (event.target.value==””) {
event.target.value = event.target.defaultValue;
event.target.textColor = color.ltGray;
}

Tekst który pojawi się w inpucie należy wpisać w zakładce Option w polu Default Value.