Są to dwa najpopularniejsze programy graficzne od Adobe. Czym właściwe się one różnią od siebie? Na pewno każdy, chociaż trochę doświadczony grafik, zna odpowiedź. Lecz osoby początkujące w tej materii mogą nie widzieć tej różnicy.

Illustrator jako program do grafiki wektorowej

Nie wiesz czym są wektory? Zapraszam do poprzedniego wpisu. No właśnie to jest główna różnica między omawianymi programami. Illustrator jest stworzony do kreowania pięknych ostrych wektorowych grafik, Photoshop już niekoniecznie. Otrzymamy tutaj również o wiele większą gamę narzędzi do zarządzania wektorami, które są zbudowane z krzywych – punków połączonych odcinkami tworzących określony kształt oraz korzystania z szerszej gamy gotowych figur geometrycznych wraz z szybkim dostosowaniem (zmiana ilości wierzchołków). Illustrator posiada bardziej rozbudowany system warstw, powiększony o podwarstwy. Mimo to nie są on, aż tak istotne jak w Photoshopie, ponieważ nie tracimy możliwości ich edycji dzięki specyfikacji wektorów. Warstwy same w sobie ułatwiają pracę projektową, ale nawet mając cały obiekt na jednej warstwie, możemy dalej go modyfikować.

Co jeszcze?

Jak pisałem wcześniej Illustrator pozwala na lepsze zapanowanie nad wektorami. Wygodniejsza edycja wypełnień oraz obrysów w obiektach. Bardzo przydatne narzędzie Pathfinder do łączenia, odejmowania podobnych operacji na obiektach. Illustrator to również wygodniejsza praca z projektami do druku; składu kilku stronicowych publikacji, jak broszury czy ulotki. Poza tym mamy dostęp do wykazu wszystkich kolorów użytych w dokumencie. Illustrator pomoże wynieść prace z tekstem na wyższy poziom. Bez trudu sprawdzimy wszystkie fonty użyte w danym dokumencie, a nawet je podmienimy. Szybko zmienimy rozmiar liter na małe i duże, niby prosta czynność, ale Photoshop nie daje nam takiej możliwości. Zaznaczenie podobnych obiektów według długiej listy kryteriów, pozwali nam szybko odnaleźć się w projekcie.

Niestety Illustrator nie nadaje się do wszystkiego. Nie mamy możliwości przygotowania tutaj zdjęcia, które potem umieścimy w projekcie. Z prostego powodu: braku niezbędnych narzędzi do tego. Dodając jakąś grafikę bitmapową do ulotki musimy ją najpierw przygotować w Photoshopie. Na szczęście, oba programy świetnie ze sobą współpracują.