Google Fonts to jedno z najpopularniejszych miejsc do pobierania darmowych fontów. Każdy grafik powinien zwracać uwagę na licencję wykorzystywanych zdjęć czy fontów. W przypadku Google Fonts, nie musimy się tym martwić, ponieważ wszystkie licencje pozwalają nam na komercyjną pracę z nimi. Problem pojawi się wtedy, gdy musimy znaleźć takie, które obsługują polskie znaki. Sam proces pobierania też może przysporzyć kilka problemów.

Jak pobrać fonty z polskimi znakami z Google Fonts?

Aktualnie Google pracuje nad redesignem swojej usługi i możemy już korzystać z nowego serwisu. My natomiast skupimy się na jego obecnej odsłonie, ponieważ nowa wersja jest jeszcze w fazie beta. Strona jest podzielona na trzy główne części. Po prawej jest lista wszystkich fontów. Z lewej filtry, według których będziemy wyszukiwać, natomiast na górze rożne formy podglądu tekstu. Generalnie nie ma szybkiego sposobu wybrania języka polskiego i zawężenia wyników wyszukiwania tylko do niego. Przejdź do Google Fonts.

 

Google_Fonts

 

Wybieramy z menu Script pozycje Latin Extended. W teorii to powinno wystarczyć, jeżeli będziemy mieli szczęście. W praktyce nie wszystkie polskie znaki są obsługiwane. Często może się zdarzyć, że pojedyncze litery nie występują w wybranym foncie albo są źle formatowane. Dlatego dobrą praktyką jest sprawdzanie dokładnie czy font na pewno wspiera polskie znaki. Ważne, żeby to sprawdzić na samym początku, a nie gdy font będzie już używany na etapie pracy graficznej i zajdzie potrzeba jego wymiany. Taki proces może spowodować w najgorszym przypadku rozpoczęcie projektu od początku albo niezadowolenie klienta, gdy okaże się, że nie może wykorzystać wybranego kroju pisma w swojej identyfikacji wizualnej. Dlatego musimy również wpisać wszystkie polskie znaki w pole Preview Text na górze strony. W podglądzie zobaczymy jak wyglądają wybrane fonty, jeżeli któryś ze znaków odbiega wyglądem od innych np.: wysokością linii, nie należy go pobierać.

Sam proces pobierania fontów na Google Fonts jest prosty, ale początkującym projektantom i grafikom czasami jest ciężko to zrozumieć. Gdy już wybraliśmy font albo grupę fontów, klikamy niebieski przycisk Add to Collection. Nie wszystkie kroje danego fontu zostaną pobrane, żeby wybrać te które chcemy w dolnej części ekranu klikamy Use. Ostatnim krokiem jest kliknięcie w strzałkę pobierania zaraz nad listą fontów i wybranie pierwszej opcji Download the font families in your Collection as a .zip file. Po chwili na naszym dysku będziemy mieli archiwum z kolekcją wybranych fontów.