Grafik może się spotkać z dwoma podstawowymi rodzajami grafiki. Na pewno słyszałeś takie nazwy jak grafika wektorowa i rastrowa. Po przeczytaniu tego wpisu dowiesz się trochę więcej na ich temat. Poznasz różnice między nimi, w jakich projektach graficznych je stosować i jakich programów użyć. Wpis pewnie zainteresuje nie tylko początkującego grafika, ale również klienta, ponieważ jest to bardzo istotna wiedza przydatna nie tylko dla projektanta.

Zasadnicze różnice w grafice wektorowej i rastrowej 

Dla przykładu: architekt, który kiedyś stał przy desce kreślarskiej , bądź malarz. Ich zawody są pod pewnym względem takie same, ponieważ oboje zajmują się grafiką. Nasz architekt para się głównie rysowaniem perfekcyjnych kółek i innych kształtów – do tego właśnie służy grafika wektorowa. Natomiast artysta malarz pogardzi idealnie wyrównanymi kształtami. On woli nieregularne machnięcia pędzlem na płótnie i mnóstwo pomieszanych kolorów, chyba wiemy do jakiego rodzaju grafiki możemy to porównać?

Grafika rastrowa i wektorowa przede wszystkim różnią się sposobem ich wykorzystania. Ta pierwsza składa się z pikseli, a wektory są, jak sama nazwa wskazuje, zrobione z wektorów – ich położenie i właściwości są określane przez równania matematyczne. Dzięki temu możemy nasze wektory, tak naprawdę bez ograniczeń dowolnie skalować . Mały znaczek, który miał znajdować się docelowo na metce, możemy powiększyć spokojnie do rozmiarów ogromnego banera bez najmniejszej utraty jakości. Oczywiście, jeżeli ten mały znaczek został stworzony przy pomocy tego rodzaju grafiki. Ogólnie rzecz biorąc grafika wektorowa jest wykorzystywana w druku, wszelkiego rodzaju filmach animowanych, grafice 3D nawet w projektach dla internetu, ale to już zależy od preferencji grafika. Żeby nie było tak różowo ten rodzaj grafiki ma również swoje wady. Nie jesteśmy w stanie stworzyć fotorealistycznej ilustracji. Niektóre zdjęcia po przeniesieniu ich do programu wektorowego mogą robić takie wrażenie, ale już po niewielkim powiększeniu widać wyraźne granice tonalne między grupami krzywych.

Podczas tworzenia projektu w technice rastrowej musimy na wstępnie zaplanować jaki będzie rozmiar wyjściowy, ponieważ każde skalowanie w górę naszego obrazu kończyć się będzie pogorszeniem jego jakości. Zobaczymy piksele. Ich analogowy odpowiednik to punkty. Ten rodzaj grafiki jest dość uniwersalny w użyciu, możemy zrobić zarówno projekt strony internetowej, czy połączyć kilka zdjęć w photo-manipulacje albo coś zwyczajnie namalować. Obie techniki możemy łączyć ze sobą, jednakże nie zapominając o ograniczeniach każdej z nich. Poniższa ilustracja prezentuje różnice w grafice – na górze grafika rastrowa, a poniżej wektorowa.

 

roznice-miedzy-grafika-wektorowa-i-rastrowa

Illustrator i Photoshop, czyli jaki program do grafiki rastrowej, a jaki do wektorowej?

Dwa główne programy specjalizujące się w tych dwóch typach grafiki. W Illustratorze zaprojektujemy typografie i logo wykonane w wektorach, natomiast Photoshop został stworzony do grafiki rastrowej. Z innych popularnych programów które można wziąć pod uwagę to Corel Draw płatny program do wektorów i bezpłatny Inkscape. W drugim obozie znajdziemy Corel Paintshop Pro i bezpłatnego Gimpa. Programy bezpłatne są dobre, jeżeli dopiero co zaczynamy i nie chcemy płacić pieniędzy, czy to jednorazowo czy opłacać abonamentu. Niektóre pakiety wychodzą dość opłacalnie w szczególności dla studentów. Jeżeli myślimy o tym na poważnie to radzę się w krótkim czasie zainteresować programami firmy Adobe.

 

Podsumowanie

Wektory:

+ można je dowolnie skalować bez utraty jakości

+ mniejsza waga plików źródłowych

+ walory estetyczne za którymi przemawiają zawsze idealnie ostre obiekty na których pracujemy

+ perfekcyjny do typografii

– ograniczenia tonalne, nie stworzymy obrazu za pomocą wektorów

– fotograf nie znajdzie tu nic dla siebie

Rastry:

+ mnogość efektów graficznych

+ fotorealistyczna grafika

+ uniwersalność zastosowań

– konieczność planowania rozmiaru dokumentu przed rozpoczęciem pracy

– utrata jakości obrazu po powiększeniu