Po trochę dłuższej przerwie spowodowanej brakiem czasu, wracam z nowym wpisem. Dzisiejszy wpis przyda się na pewno osobom, które często muszą przerabiać dużą ilość plików graficznych, zmieniać ich format, wymiary, czy przestrzeń barwną. Tutaj z pomocą przyjdą nam akcje (inaczej makra) w Illustratorze. Dają nam one naprawdę duże możliwości zautomatyzowania naszej pracy. 

Actions

Domyślnie w Illustratorze panel akcji znajduje się w menu Window. Po jego otwarciu znajdziemy listę gotowych presetów stworzonych przez zespół Adobe. My natomiast chcemy stworzyć własne makro. W tym celu klikamy ikonę new action usytuowaną na dole panelu. Ustalamy nazwę oraz opcjonalnie grupę, w której będziemy przechowywać makro i przycisk skrótu. Naciskamy przycisk record i w tym momencie program zaczyna nagrywać wszystko to, co zrobimy. Naszym celem jest scalenie dwóch kształtów i zapisanie ich do formatu JPG. Używam narzędzia Unity z panelu Pathfinder i Safe for web z menu File. Po tym zatrzymujemy nagrywanie przyciskiem stop, powinniśmy otrzymać akcję z zapisanymi krokami, które zrobiliśmy. Teraz wystarczy otworzyć dowolny plik i uruchomić akcję przyciskiem play. Oczywiście jeżeli jest sens scalać warstwy, możemy zaplanować zupełnie inny scenariusz dla akcji.

 

Illustrator_action

Kolejną przydatną funkcją jest masowa obróbka plików graficznych. W tym celu w panelu akcje wybieramy opcję Batch. Klikamy lewym przyciskiem na opcje panelu, które znajdują się zawsze na samej górze. Następnie wybieramy konkretną akcję, której chcemy użyć, miejsce skąd Illustrator będzie pobierał pliki do przerobienia i miejsce, gdzie będzie je zapisywał. W ten sposób możemy np.: przerobić kilkaset plików PNG na JPG bez naszego udziału i zająć się innym rzeczami.

 

Illustrator_batch