Często otrzymujemy pliki .cdr od klientów albo innych grafików, choć najczęściej wykorzystywanym przez nas programem do edycji grafiki wektorowej jest Illustrator, który nie obsługuje plików Corela. W takie sytuacji musimy jakoś otworzyć ten plik, aby wyciągnąć z niego chcianą grafikę. Są na to dwa sposoby:

Konwertowanie pliku .cdr do innego formatu

Istnieje wiele stron, na których możemy online zamienić plik cdr na ai, eps czy pdf. Jest to dobry i szybki sposób na to pod warunkiem, że mamy do czynienia z prostą kompozycją. Jeśli grafika jest zbyt skomplikowana, możemy otrzymać błąd podczas konwertowania albo plik będzie zawierał odmiennie dane od oryginalnych. Może się to stać również przy mniej skomplikowanych wektorach, jeśli zostały zapisane w zbyt nowej albo starej wersji Corela, takich powodów może być więcej. Poniżej kilka stron oferujących takie narzędzia:

cloudconvert.com

zamzar.com

convertio.co

cdrviewer.org

Otwieranie pliku .cdr w innym programie

Corel Draw jest w dalszym ciągu chętnie używany przez grafików i drukarnie. Jego przewagą jest głównie cena i brak tak nielubianego systemu abonamentowego, kupujemy go raz i mamy na zawsze, czasami „wyhaczymy” jakąś starą wersję na Allegro za parę stówek. Ale dzisiaj poszukamy darmowej alternatywny dla niego. Pierwszym z nich jest świetny darmowy program Inkscape, który w nowszej wersji radzi sobie naprawę dobrze z plikami Corela. Jest do pobrania na stronie producenta. Możemy je edytować bezpośrednio w nim albo zapisać do alternatywnego formatu wektorowego i otworzyć w Illustratorze. Plik można również podejrzeć w programie Draw należącym do pakietu Libre Office, istnieje również wiele pomniejszych programów do podglądu i edycji jak CDRViewer.