Nie każdy posiada super wydajny komputer, aby pracować komfortowo w Photoshopie. Pokażę parę przydatnych sztuczek, które pozwolą trochę polepszyć optymalizacje działania Photoshopa.

Upewnij się czy masz włączone przyspieszenie sprzętowe

Większość opcji do zarządzania wydajnością znajduje się w ustawieniach programu w zakładce Performance. Aby szybko znaleźć się w ustawieniach Photoshopa wciśnij Ctrl+k. Teoretycznie, im mocniejsza grafika, tym szybsze działanie programu przez odciążenie procesora. Karta graficzna bierze na siebie część zadań procesora. W praktyce bez silnego procesora różnica będzie zauważalna, ale nie ogromna. Zainstalowanie aktualnych sterowników jest też istotne.

 

photoshop-wydajnosc

Pamieć ram oraz historia

Domyślne użycie pamięci przez Photoshop przynajmniej w nowszej wersji to 70%. Można tą wartość zwiększyć do 75-85% pod warunkiem, że nie mamy uruchomionych innych aplikacji w tle, które “lubią” dużą ilość ramu. Historia określa ile wykonanych przez nas czynności będzie przetrzymywane w pamięci. Im większą wartość ustawimy, tym większa szansa, że wrócimy do poprzedniego punktu, jeżeli coś zrobimy źle. Natomiast jeżeli staramy się pracować poprawnie albo projektujemy, coś prostego możemy śmiało obniżyć wartość do 20. Taki zabieg poprawi komfort pracy. Domyślnie wartość to 50. Pamiętamy, że wciąż znajdujemy się w zakładce performance.

Pamieć podręczna i dysk SSD

W zakładce Scratch Disks znajdziemy listę dostępnych dysków na komputerze. Ta opcja jest w zasadzie ważna tylko, gdy posiadamy więcej niż jeden dysk i możemy przypisać do tej czynności ten szybszy. Dyski SSD pozwalają na szybsze transfery i dostęp do danych więc, jeżeli taki posiadamy należy zaznaczyć właśnie ten. Kolejnym ważnym aspektem jest ilość wolnego miejsca na takim dysku. Jeżeli jest go mało może to powodować niestabilność Photoshopa. Wolnego miejsca powinno być w okolicach 15 GB.

 

photoshop-scratch

Porządek w warstwach, zbędne zakładki i rozmiar grafiki

Chyba najbardziej podstawowa rada, czyli unikanie zbędnych warstw w Photoshopie. Często nakładając kilka zdjęć np.: jako maska przycinania, zostają one tam bez większego sensu przykryte innym zdjęciem. Jeżeli projektujemy coś dla internetu, warto zmniejszyć zdjęcie i je zrasteryzować. Wtenczas Photoshop nie musi trzymać w pamięci jego oryginalnego rozmiaru. Gdy projektujemy banner o wymiarach 900 px, nie potrzebujemy stockowej grafiki, która przekracza 6000 px szerokości. Trzeba też pamiętać o zamknięciu nieużywanych zakładek.

Czyszczenie pamięci

Wraz z czasem jednej sesji pracy w Photoshopie potrafi on zapamiętać dużo rożnych informacji, które wpływają negatywne na jego wydajności. Aby wyczyścić jego pamieć przechodzimy w głównym menu do Edit>purge i wybieramy All. Uwaga: historia też zostanie usunięta.