GIF jest aktualnie bardzo popularną formą wyświetlania krótkich filmów i animacji w internecie. Ich popularność jest na tyle duża, że serwisy internetowe tworzą specjalne narzędzia, aby użytkownicy mogli je udostępniać. Jest to także doskonała forma reklamy. GIF jest bardzo prosty w przygotowaniu, a jeśli posiadasz Photoshopa, może to zająć dosłownie kilka minut.

 

Animacja w Photoshopie

Photoshop posiada dwa narzędzia do tworzenia animacji. Do dyspozycji mamy animacje poklatkową oraz oś czasu. Ta druga jest bardziej rozbudowana oraz częściej wykorzystywana w współczesnych programach do animacji. Na potrzeby zaminowania GIFu, w zupełności wystarczy nam pierwsza opcja. Omawiane narzędzie znajduję w menu Windows > Timeline.

Wybieramy Create Frame Animation, jeśli nie jest ono widoczne klimy małą strzałkę skierowaną w dół i wybieramy ją z listy.

Czas na stworzenie obiektu, który będziemy animować. Posłużymy się w tym przypadku czerwoną kulką. Rysujemy ją z pomocą Elipse tool i ustalamy kolor na czerwony.

W panelu timeline mamy stworzoną pierwszą klatkę animacji wraz z podglądem naszego kółka. Stwórzmy kolejną klatkę, która będzie duplikatem pierwszej, klikając w podświetloną ikonę zagiętej kartki na samym dole panelu.

W nowo utworzonej klatce, obiekt znajduje się w tym samym miejscu. Wystarczy go złapać i przesunąć trochę w górę. Zróbmy jeszcze kilka taki klatek, aby za symulować odbijanie się kółka od podłogi. Zauważmy, że  miniaturki również się zaktualizowały.

 

 

Tak zrobioną prostą animację można już spróbować uruchomić klikając przycisk play w panelu.

Jak widać odstępy miedzy pozycjami kółka są zbyt duże i jest ono przenoszone w nowe miejsce zbyt szybko. Dlatego musimy dodać dodatkowe klatki. W opcjach obecnego panelu(prawy górny róg) dodajemy animacje Tween. Musi być zaznaczona pierwsza klatka. W panelu ustawiamy parametry, jak na obrazku i robimy to dla każdej pierwotnej klatki.

 

 

Nasza animacja jest gotowa. Przełączmy typ animacji na oś czasu i wyeksportujmy naszą animację do GIFa. W menu File wybierzmy Save for Web. Rodzaj pliku ustawmy na GIF i dostosujemy ilość koloru do naszej animacji.  W Parametrze Looping options możemy też ustalić, ile razy ma się powtarzać animacja.