Pewnie strzelam sobie w kolano z takim wpisem, bo żaden grafik nie lubi jak Klient jest wstanie sobie sam przerobić jego pracę, nawet w najprostszej postaci. Ale ten blog powstał nie tylko dla grafików komputerowych, ale też dla ludzi którzy używają Photoshopa tylko kiedy muszą 😉 Na pierwszy ogień idzie baner.

Zmiana tekstu na banerze

Ten wpis jest dla osób które są na naprawdę początkowym etapie pracy z Photoshopem, albo nie mieli z nim nigdy styczności i prezentuje działanie narzędzia tekst i prostego stosu warstw w PSD. Gdy zamówiliśmy baner np dla sklepu internetowego albo jakieś kampanii, oprócz gotowego pliku graficznego, możemy też poprosić o otwarty pliki PSD, czyli główny format wykorzystywany w  Photoshopie. Plik PSD powinien mieć rozdzielone warstwy tzn.; warstwa z obrazkiem, warstwa z tłem i warstwa z tekstem. Oczywiście tych warstw może być więcej albo mniej, grafik też może nie udostępnić takiego pliku edycyjnego jeśli nie zwierała tego umowa, albo spłaszczyć wszystkie warstwy czyli je połączyć w jedną. Spłaszczone warstwy uniemożliwią szybkie rozbicie elementów i ich edycje.

Dobrze załóżmy że taki plik dostaliśmy, klikamy w niego dwa razy, jeśli nie otworzy się automatycznie w programie Photoshop można go przeciągnąć na pusty pulpit programu. Jak na zdjęciu poniżej mamy gotowy baner z częścią tekstową po lewej stronie, którą będziemy edytować oraz zdjęcie narzędzi połączone z tłem.

Potrzebujemy teraz skorzystać z panelu warstw(layers), domyślnie znajdziemy go po prawej stronie, jeśli go nie ma otwieramy górne menu Window > Layers. W panelu powinny być wszystkie elementy nasze kompozycji, warstwy tekstowe są oznaczone literą T. Gdy klikniemy dwukrotnie w ikonę T przechodzimy w tryb edycji tekstu, wtenczas pojawia się tez kursor w polu tekstu. Teraz możemy go w prosty sposób zmienić kasując stary tekst i dodając swój.

Aby zmienić krój pisma, rozmiar albo kolor potrzebujemy panel character który również znajdziemy w menu Window, więcej o tym narzędziu przeczytamy tutaj. Pewnie będziemy musieli przenieść nasz tekst, aby był odpowiednio wyrównany do reszty elementów. W tym celu klikamy klawisz V, warstwa zostaje zaznaczona i możemy ją przenieść w odpowiednie miejsce. Teraz trzeba zapisać nasz baner korzystamy z któregoś z dwóch narzędzi File > Export > save for web albo export as.