Każda firma powinna mieć, oprócz nazwy swój znak graficzny połączony z częścią typograficzną, czyli logo. Jest to ważna sprawa, ponieważ z tym znakiem będzie kojarzona. To, jak logo będzie wyglądać, zależy od trzech rzeczy: branży, osoby zlecającej projekt i grafika, który to logo przygotuje.

Zacznijmy od początku czyli szkic

Nie jest nigdzie napisane, że właśnie od tego trzeba zacząć, można nawet ominąć tą część. Tylko czasami może się tak zdarzyć, że czynność która pozornie przedłuża proces pracy nad projektem może tak naprawdę w późniejszej fazie go skrócić. Dlatego tak ważne jest, by przed rozpoczęciem pracy mieć jak największy wybór różnych opcji. Taką różnorodność wersji w jak najkrótszym czasie zapewni nam własnie odręczny szkic. Można w krótkim czasie stworzyć kilkanaście projektów loga i nawet przesłać to do klienta z zapytaniem, którą z tych dróg najlepiej pójść. Zaoszczędzimy w ten sposób czas tworzenia kilku wersji już dopracowanego loga, które mogą całkowicie nie przypaść do gustu klientowi. Do pracy możemy wykorzystać zwykły ołówek i zeskanować nasze szkice albo użyć tabletu graficznego.

Przed częścią projektową wypytaj klienta o jak najwięcej szczegółów

Jeszcze zanim przystąpisz do pracy nad logo, spróbuj wydusić jak najwięcej informacji od zleceniodawcy. Pokaż mu kilka wersji zupełnie odmiennych stylowo projektów. Doradź kolory, jeżeli firma nie ma takowych w swojej identyfikacji wizualnej. Nie bądź bierny. Wspomniałem, że branża też jest istotna i to prawda. W główniej mierze chodzi tutaj o kolory – zimne będą nam się kojarzyły z profesjonalizmem, natomiast ciepłe z rozrywką i z czymś co chcemy zjeść.

Jak zacząć projektować logo? 

Pierwsza najważniejsza sprawa – logo jest takim typem grafiki, który towarzyszy prawie każdemu materiałowi graficznemu w danej firmie, dlatego musisz zadbać o jego elastyczność. Mowa o projekcie graficznym wykonanym w technice wektorowej. Zatem nie używamy Photoshopa tylko Illustrator albo CorelDraw, ewentualnie któryś z darmowych programów. Druga sprawa – logo najczęściej występuje w druku, także wybieramy przestrzeń koloru CMYK.

Budowa loga

Zanim zaczniemy kilka słów o budowie loga. Samo słowo logo jest dość potocznie używane i mieści w sobie dwie części znak graficzny, czyli sygnet oraz cześć tekstową czyli logotyp. Są pewne wyjątki od reguły, gdzie mamy do czynienia tylko z tekstem w logo. Czasami możemy się spotkać tylko z nazwą logotyp jako całość i jest to poprawne, ponieważ słowo logo jest skrótem od logotypu.

logo-budowa

W programie

Gdy już mamy nasz szkic i wyobrażenie jak to będzie wyglądać, a klient dał nam zielone światło, możemy przystąpić do pracy. W pierwszej kolejności umieśćmy nasz szkic w programie graficznym. Zablokujmy sobie warstwę z tym szkicem i zacznijmy go obrysowywać narzędziem pen tool. Jeżeli narysowane obiekty zasłaniają Tobie szkic ustaw dla nich przezroczystość. Zwróć uwagę, aby logo było wykonane starannie, wszystkie linie muszą być proste tam gdzie mają być, zaokrąglenia narożników również powinny być wykonane jak należy. Pozbądź się nadmiernych punktów kontrolnych jeżeli są zbędne. Nie zostawiaj otwartych obiektów, masek czy ukrytych warstw o kolorze tła.  Wszystkie te niedoróbki wyjdą potem w innych projektach, gdzie logo będzie używane. Gdy już obrysujesz sygnet, możesz się brać za cześć typograficzną. Pamiętaj, żeby każdy element był w odpowiednim miejscu i w hierarchii do reszty.  Unikaj używania dwóch rożnych fontów. Na sam koniec dobierz odpowiednie kolory, np.: za pomocą recolor artwork. Możesz też sprawdzić czy logo po pomniejszeniu jest czytelne i przygotować wersję w skali szarości. Projekt zapisz w pliku wektorowym eps albo pdf oraz wersję jpg i png bez tła.

Kilka informacji na temat projektowania loga można znaleźć w jednym z moich poprzednich wpisów.

obrysowany szkic logo za pomocą krzywych

obrysowany szkic logo za pomocą krzywych

 

 

sygnet logo wypełniony kolorem

sygnet logo wypełniony kolorem

 

gotowe logo wraz z logotypem

gotowe logo wraz z logotypem