Photoshop nie jest najlepszym programem do przygotowania materiałów do druku. W odróżnieniu od Illustratora, posiada bardziej okrojone funkcje z tego zakresu. Ale to nie znaczy, że gdy posiadamy tylko Photoshopa, to nie możemy zaprojektować do druku np.: wizytówki. Aby oddać plik do drukarni, musi on posiadać spady. Wbrew braku natywnej obsługi w Photoshopie, możemy je dodać sami. W tym krótkim wpisie, opisze jak to zrobić, aby nasza grafika wydrukowała się dobrze. 

Przygotowujemy spady w Photoshopie

Jeśli nie wiesz, co to są spady, ani jak przygotować plik do druku, to odsyłałam do poprzedniego wpisu. Proces tworzenia pokaże na przykładzie wizytówki w popularnym wymiarze 90 x 50 mm. Pracę zaczniemy od stworzenia nowego dokumentu. Przyjmijmy, że rozmiar spadów to 3 mm, więc musimy dodać taką wartość z każdej strony. W ten sposób otrzymamy dokument o wymiarach 96 x 56 mm.

 

photoshop-dokument-wizytowka

 

 

Kolejnym krokiem jest ustawienie linii pomocniczych, które będą nam określać rzeczywisty rozmiar wizytówki.  W górnym menu wybieramy View > New Guide i ustalamy cztery linie pomocnicze: Vertical: 3 mm i 93 mm oraz Horizontal: 3 mm i 53 mm. W tak przygotowanym dokumencie możemy zacząć pracować nad stroną wizualną wizytówki.

 

photoshop-dokument-spady