Często początkujący graficy, a nawet ci bardziej doświadczeni, mają problem z dobraniem i połączeniem odpowiednich kolorów. W tego typu rozterkach pomagają przydatne narzędzia.Cała technika doboru koloru opiera się na kole koloru. Znajdziemy na nim cały wachlarz kolorów ułożony od najjaśniejszych odcieni w środku koła do ciemniejszych na krawędziach. Konkretne pasujące do siebie kolory są dobierane poprzez odpowiednie ułożenie w stosunku do siebie według kilku technik:

monochromatyczny – odcienie tego samego koloru znajdują się obok siebie w linii prostej od środka koła w jednym kierunku

analogowy – kolory znajdujące się w pewnej małej odległości od siebie, najlepiej w tej samej odległości

triada – grupa trzech kolorów które znajdują się po przeciwnej stronie koła tworząc kształt trójkąta

tetrada – podobnie jak wyżej, tylko tutaj mamy do dyspozycji cztery kolory

dopełniający – od monochromatycznego różni się tym, że kolory są brane też z drugiej strony koła koloru

 

Wszystkie tutaj wymienione techniki doboru koloru można śmiało testować na takich stronach jak:

 

kuler

Adobe Color CC (Kuler) – na stronie wybieramy dany kolor z koła albo wpisujemy własny w pole pod spodem koloru, gdy musimy np.: dobrać dodatkowy kolor do już istniejącego. Ta aplikacja posiada również swój odpowiednik, który jest wbudowany w Photoshopa.

 

palleton

Paletton – tutaj sprawa wygląda inaczej, propozycja kolorów jest trochę bardziej rozbudowana.

 

material-palette

Materialpalette – natomiast na tej stronie dobierzemy kolory z palety material design stosowanej w androidzie. Dopasujemy kolor bazowy i dodatkowy tak, by najlepiej do siebie pasowały z podglądem aplikacji na żywo. Oczywiście dobrane kolory można wykorzystać w innych projektach graficznych.