Poświęciłem już kilka wpisów tematowi zarobku na grafice, niekoniecznie związanym z pracą z klientem. Dziś opiszę cztery najbardziej rentowne i popularne agencje, gdzie warto wysyłać swoje niewykorzystane prace. Pamiętaj tylko, tak długo, jak dodajesz jakieś niewykorzystane projekty graficzne i nie robisz to w sposób zreorganizowany i ciągły, co za tym idzie nie nosi to cech działalności, wystarczy zwykłe rozliczenie w PIT. Nie jest to porada prawna. Opis pracy z agencjami przygotowałem na podstawie dostarczanych plików wektorowych.

Linki do poprzednich wpisów z przydatnymi informacjami na temat, co możesz tam sprzedawać i jak to robić:

pierwsze kroki jako stocker

zarabianie na grafice

Shutterstock

Zdecydowanie agencja nr 1. Dostać tam jest się naprawdę łatwo. Kiedyś trzeba było przesłać 10 plików i jeżeli 7 z nich zostało zaakceptowane mogłeś u nich sprzedawać. Teraz ten limit został zmniejszony do chyba 2/10. Wskaźnik akceptacji jest bardzo wysoki na poziomie 99,5%. Biorą dosłownie wszystko, pod warunkiem, że jest to dobrze przygotowane technicznie. Ale nie zawsze to, że wyślesz coś, co nie jest dobrej jakości, zacznie się sprzedawać. Dlatego warto postawić nie tyle w ilość, ale na jakość. Sprzedaże są praktycznie codziennie, od małych subskrypcji po 0.25$, po pojedyncze pobrania za 2$ oraz licencje rozszerzone za 28$, które są niestety, nie tak częste jak wszędzie. Czas przeznaczony na rozpatrzenie plików jest bardzo krótki, zazwyczaj do 48h. Jeżeli coś zrobisz źle i plik nie przejdzie dalej, dostaniesz odpowiedź od agencji, co musisz poprawić. Błędy najczęściej zdarzają się przy nie zamienieniu tekstu na krzywe albo literówce w słowach kluczowych. Wraz z twoimi zarobkami wzrosną również twoje stawki, które będziesz otrzymywał za sprzedaż. Żeby wgrać plik potrzebujesz zdjęcia JPG z podglądem wgranego pliku i EPS w wersji 10. Limit do wypłaty to 35$.

iStockphoto

Druga z najbardziej dochodowy agencji należąca do Gettyimage, gdzie trzeba być bez dwóch zdań. Sprawa dostania się tutaj wygląda trochę inaczej. Trzeba zdać test wiedzy na temat grafiki, którą chcesz im dostarczać. Ale bez obaw, test można powtarzać, aż do zaliczenia. Druga sprawa to przesłanie trzech plików w bardzo dobrej jakości, które zdecydują o tym czy Cię wezmą. Sprawa wygląda trochę dziwnie, ponieważ muszą być one o wiele lepsze od tego, co będziesz później wysyłał. Także schody są tylko na początku. Za każdym razem, gdy pliki kwalifikacyjne zostaną odrzucone, będziesz musiał odczekać jakiś okres, zanim wyślesz nowe. Z kolejnymi niepowiedzeniami ten czas zostaje zwiększony. Mi udało się dostać, chyba za piątym razem. Wskaźnik akceptacji później wysłanych plików utrzymuje się na poziomie 85%. Komunikat o powodzie odrzucenia jest przejrzysty pod warunkiem, że grafika po prostu się nadaje. Zarobki są tu też duże. Pochodzą głównie ze stron partnerskich i są wyświetlane na naszym koncie miesiąc później, więc nie zdziw się, jeśli pierwszego miesiąca zobaczysz Zero na koncie. Wysyłamy plik poglądowy JPG oraz EPS. Minimalna kwota do wypłaty to 100$.

Fotolia

Aktualnie należy do Adobe. Według statystyk jest na trzecim miejscu wśród agencji, u mnie jest to znacznie niżej. Wskaźnik akceptacji jest różny. Zależy od osoby, która aktualnie ocenia pliki. Raz potrafią odrzucić naprawdę dobry projekt, innym razem wezmą wszystko. Ogólnie procent przyjęcia to ok.: 90%. Powód odrzucenia jest bardzo ogólnikowy. Sposób zarobku jest tu przeliczany na kredyty, jeden kredyt to 4zł. Wypłata po osiągnięciu 50 kredytów. Pliki z Fotolii i Adobe Stock, który oferuje tą samą zawartość, są dostępne z poziomu Photoshopa, co powinno wpłynąć na sprzedaż. Jeżeli będziesz miał szczęście, też zarobisz tutaj dużo. Z tego co pamiętam, nie musisz przechodzić żadnego testu, by zacząć sprzedawać na Fotolii. Wysyłasz pliki JPG + EPS spakowane jako rar.

123rf

Agencja, która walczy o miano bycia w wielkiej czwórce i zajęciu miejsca dreamstime. Polecam tę agencję ze względu na dobre zarobki, akceptacje na poziomie 100% i łatwe dodawanie plików. U mnie plasuje się na trzecim miejscu. Częste pojedyncze pobrania za ok.: 2$, a nie subskrypcje po 0.22$. Proces akceptacji jest nieco dłuższy, bo potrafi trwać nawet dwa tygodnie. Dostanie się jest bardzo proste wystarczy przesłać 10 plików do oceny, które chyba zawsze przechodzą. Wysyłamy plik EPS i JPG. Wypłata po przekroczeniu 50$. Jak we wszystkich agencjach pieniądze są przelewane na konto PayPal i potem na nasze.