Często w ogromie samego projektu, albo jego poprawek łatwo się pogubić. Problem dotyczy nie tylko nas grafików, ale też w przypadku współpracy z programistą. Ma też wpływ na jego pracę. Przedstawię kilka kroków, które pozwolą nam na lepszy workflow.

Co przed uruchomieniem Photoshopa?

Możemy zacząć od bardziej analogowej części projektowania, czyli kartki i ołówka. Warto na wstępie rozrysować wszystkie elementy projektu. Oczywiście, ten krok powinien nastąpić po wcześniejszej konsultacji z klientem oraz zbadaniu gruntu. Mowa tutaj o branży klienta oraz konkurencji. Pozwoli to nam się jakoś ukierunkować.

Pora poszukać zdjęć na rożnych stockach oraz inspiracji na stronach branżowych. W zależności od złożoności projektu, dobrą praktyką jest korzystanie z tzw.: moodboards, czyli plansz zdjęć o podobnej tematyce. Tego typu zbiory grafik i inspiracji można aranżować z pomocą takich stron, jak: Pinterest. Dzięki temu zyskamy szybki dostęp w jednym miejscu do wszystkich materiałów, które pomogą nam w pracy.

pinterest-moodboard

Porządkowanie warstw w Photoshopie

Zacznijmy od poprawnego nazewnictwa warstw i grup. Dobrą praktyką jest używanie prostych anglojęzycznych nazw, co często ułatwi współpracę w zespole, gdzie ktoś może nie posługiwać się biegle językiem polskim.  Nazwy muszą wyraźnie mówić, co znajduje się na danej warstwie. Nie należy przesadzać z nazwaniem każdej z warstw. Cały proces ma nam ułatwić pracę, a nie niepotrzebnie wydłużyć. Wystarczy więc, że zamkniemy wszystkie elementy nawigacyjne z danego modułu w jednej grupie i nazwiemy go np.: nav.

Hierarchia i kolory warstw, czyli takie ułożenie warstw w panelu, aby odpowiadało ono temu, co mamy w projekcie. Jeżeli top strony jest na górze, to w panelu też powinien być w tym miejscu. Wszystkie elementy danego modułu powinny znaleźć się w danej grupie, a nawet muszą. Jeżeli w jednej grupie mamy kilka takich samych elementów, tylko z różną treścią, warto je odróżnić kolorami. Kolorem można też zaznaczyć elementy, które mają się pojawić po jakieś akcji. Pomoże to programiście w pracy.

 

photoshop-porzadkowanie-warstw

Usuwanie zbędnych elementów i efektów też może pomóc w rozeznaniu się w projekcie. W szczególności, kiedy będziemy musieli do niego wrócić po jakimś czasie. Ile to razy nakładało się zbędne efekty na wszystkie elementy po kolei, zamiast je zgrupować i dodać jeden dla grupy? Niepotrzebne filtry, które można zredukować, zbiory warstw do spłaszczenia, gdzie tak naprawdę późniejsza edycja nie będzie nam potrzebna. Porządek – niby podstawowa rzecz, ale często większość grafików o nim zapomina.