Trzeci wpis z serii grafika dla początkujących. Dzisiejszy temat będzie dotyczył interfejsu Photoshopa i całej guzikologii. Znając mechanikę działania jednego programu Adobe, można odnaleźć się w innych programach tej firmy. Taka spójność interfejsu jest na pewno na plus, ponieważ nie trzeba za każdym razem uczyć się obsługi kolejnego programu od nowa. Zmierzam do tego, że jeżeli poznasz z pozoru skomplikowany interfejs Photoshopa, to będzie Tobie łatwiej pracować np.: z Illustratorem czy InDesign. Chciałbym wspomnieć, że cały wpis będzie dotyczył wersji angielskiej Photoshopa.

Górny pasek menu

menu-photoshop

W pasku menu znajduje się 10 pozycji w których są poumieszczane różne narzędzia i funkcje programu pogrupowane według ich zastosowania. Pokrótce opisze każdą z tych grup.

File – znajdziemy tutaj opcje dotyczące takich operacji jak zapisywanie, tworzenie nowego dokumentu, eksportowanie i umieszczanie różnego rodzaju plików w obszarze dokumentu, czy listę dostępnych skryptów.

Edit – edycja obiektów w naszym dokumencie oraz dostęp do menu głównego programu. Sprawdzanie pisowni, zniekształcanie obiektów i profile koloru.

Image – zmiana wymiarów obszaru roboczego, przestrzeni barw oraz korekcji zdjęć albo ilustracji.

Layers – operacje na warstwach oraz maski.

Type – wszystko to, co dotyczy tekstu w dokumencie.

Select – różne opcje zaznaczania obiektów o takich samych cechach.

Filter – efekty i filtry, takie jak: rozmycie czy wyostrzanie.

View – ustawienia tego, co widzimy na ekranie. Można tutaj włączyć/wyłączyć linie pomocnicze, siatki oraz linijki.

Windows – dostęp to listy paneli z różnymi funkcjami. Jeżeli nie możesz czegoś znaleźć, skorzystaj właśnie z tego menu.

Help – opcje pomocy i informacji o wersji Photoshopa, jak w każdym innym programie.

 

Pasek opcji narzędzi oraz ułożenie paneli

panel-opcji-narzedzi-photoshop

Pod paskiem menu znajdziemy panel opcji(nr 1) aktualnie wybranego narzędzia, także za każdym razem, gdy wybierzesz narzędzie z lewego panelu, zestaw opcji będzie się również zmieniać wraz z nim. To jak cały interfejs Photoshopa jest ułożony zależy do konkretnego presetu, jakiego używamy w danej chwili. Wybór gotowego ułożenia paneli znajdziemy w prawym górnym rogu ekranu(nr 2). Możemy również stworzyć własny i go zapisać wybierając z rozwijanej listy newworkspace…, usunąć bądź zresetować do początkowych ustawień.

System paneli

uklad-paneli-w-photoshopie

 

Po prawej stronie ekranu znajdziesz zadokowane panele, które można dowolnie przestawiać, usuwać i dodawać nowe. Początkowe rozstawianie zależy od wybranego presetu z menu Workspace. Żeby dodać nowy panel należy wybrać go z menu Windows i następnie dosunąć do grupy paneli, aż zobaczymy niebieską linie dokowania. Aby zwinąć panel wystarczy kliknąć dwa razy jego nazwę i analogicznie, jeżeli chcemy go rozwinąć. Każdy zadokowany panel ma ikonkę opcji po prawej stronie(nr 3). Możemy tam wybrać dodatkowe opcje panelu albo go zamknąć. Oddokowanie polega na złapaniu za zakładkę z nazwą panelu i przeniesieniu go w odpowiednie miejsce. Natomiast kolumnę paneli możemy zwinąć do ikon za pomocą dwóch strzałek na górze grupy paneli(nr 4). Taka operacja pozwoli nam zaoszczędzić dużo miejsca.

W następnym wpisie zajmę się opisem obszaru roboczego i narzędzi po lewej stronie.