Rozmieszczenie elementów w kompozycji jest bardzo istotne – w Photoshopie do pomocy z tym dostajemy linie pomocnicze (guide). W skrócie są to linie, wzdłuż których możesz ustawić kilka obiektów albo automatyczne je do nich wyrównać.

Zacznijmy od początku. W pierwszej kolejności będziemy potrzebować miarek, czyli linijek które otaczają dokument. Jeżeli ich nie widać, możemy je przywołać skrótem ctrl+r albo wybrać z menu View>Rulers. Wartości, jakie widnieją na linijkach zależą od ustawień. Możemy je dostosować w opcjach Photoshopa skrót ctrl+k następnie zakładka Units & Rulers albo przejść tam bezpośrednio klikając dwukrotnie w linijkę.

pohotshop-linie-pomocnicze

Weźmy się za same linie pomocnicze. Są to obiekty, które nie ingerują w nasz projekt, nie będziemy ich widzieć po wydruku, czy zapisie np.: do formatu JPG. Aby zacząć z nich korzystać w projekcie, wystarczy zwyczajnie wyciągnąć je z miarki łapiąc ją lewym przyciskiem myszy i przeciągając w kierunku środka dokumentu. Klikając dwukrotnie w którąś z linii, przejdziemy do menu, gdzie możemy dostosowań kolor i styl tych linii. Jeżeli chcemy je ukryć możemy użyć skrótu ctrl + „;”. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość ustawienia przyciągania obiektów do linii pomocniczych. Opcje, która to uruchamia znajdziemy w Views>Snap. Drugim rodzajem takich linii są inteligentne linie pomocnie dostępne w nowszych wersja Photoshopa. Tzw. Smart Guides (Views>Shows>Smart Guides). Kiedy przesuwamy obiekty na bieżąco pokazują nam wyrównania do sąsiednich elementów. Natomiast, aby usunąć linie pomocnicze z menu wybieramy Views>Clear Guidlines.

Dodatkowe opcje

photoshop-guide-layout

Guide layout, czyli kompozycja linii

Pozwala stworzyć całą grupę linii, którą można podzielić ze względu na ilość wierszy, kolumn, ustawić odstępy między linami i wiele więcej. Przydaje się to podczas tworzenia stron i składu tekstu w kolumnach.

 

photoshop-guides-from-shape

Guides from Shape kształt z linii

Kolejna opcja, służy do obrysowania z każdej strony liniami zaznaczonego obiektu.