W Photoshopie maski są, obok warstw, jednym z najpotężniejszych narzędzi do edycji grafiki. Dzięki maskom możesz osiągnąć niezwykłe efekty już po kilku sekundach, umieć stosować je musi każdy grafik. Przyjrzymy się dziś dwóm rodzajom masek: masce przycinania oraz masce warstwy.

 

Jak działają maski?

W pierwszej kolejności trzeba zrozumieć ich działanie i wiedzieć, kiedy można ich używać. Maski w Photoshopie działają w podobny sposób, jak przezroczystość (opacity) warstwy, którą możemy sobie nadać w panelu warstw. Ustawiając dwie warstwy w stosie i nadając tej powyżej odpowiednią przezroczystość, zobaczysz “zamglony” obraz warstwy pod spodem. Rożnica między maską, a zwykłą przezroczystością polega na tym, że możemy ją zastosować na części warstwy, a nie na całej powierzchni. Otrzymasz w ten sposób efekt odkrycia warstwy poniżej, dokładnie w tym miejscu, gdzie chcesz. Ktoś mógłby zapytać o użycie tak prostego narzędzia, jakim jest gumka i po prostu wymazać część górnej warstwy aby otrzymać podobny efekt. Kolejną ważna różnicą jest to, że efekt maski jest efektem odwracalnym. Wymazując dany element warstwy, możemy go w każdej chwili przywrócić.

Maska warstwy

Do utworzenia maski będziemy potrzebować dwóch warstw, najlepiej niech to będą zdjęcia. Intensywność przezroczystości maski jest wyznaczana przez dwa kolory, biały i czarny. Biały kolor maski oznacza maskę w pełni odkrytą czyli brak jakichkolwiek zmian na warstwie. Kolor czarny oznacza natomiast zakrycie maski w danym miejscu. Maska pokryta w 100% czarnym kolorem to całkowity obszar warstwy pokryty maską i brak widoczności warstwy. tak jak by jej nie było. Wszystkie efekty częściowej przezroczystości możemy osiągnąć, albo przez użycie koloru w odcieniu szarości, albo ustawanie przezroczystość bezpośrednio w narzędziu, w którym będziemy nakładać maskę, to tyle w teorii.

W panelu warstw na samym dole znajdziemy symbol przedstawiający maskę (nr 1), po jego wciśnięciu obok warstwy zobaczmy kolejną miniaturkę przedstawiającą prostokąt wraz z ikoną ogniwa łańcucha. Oznacza to, że maska jest przypisana do tej warstwy. Maska zachowuje się podobnie jak warstwa, trzeba ją zaznaczyć i będziemy mogli użyć każde narzędzie, które jest w stanie narysować kształt o jakimś kolorze. Najczęściej w edycji maski używa się pędzla (skrót b). Pamiętaj, żebyś miał ustawiony odpowiedni kolor narzędzia, w tym wypadku czarny (nr 2). Kolory pierwszego i drugiego planu możesz zresetować wciskając “d” na klawiaturze , a zmienić ich kolejność skrótem “x”. W panelu opcji pędzla ustawiając twardość pędzla na 100% będziemy mogli odkrywać warstwę z równymi krawędziami. Pędzel o miękkiej końcówce (nr 3) pozwala uzyskać bardziej delikatny efekt przejścia. Przydatnym skrótem może się okazać Ctrl + i, odwraca on maskę i w jednej chwili zdjęcie jest w pełni zakryte.

 

photoshop-maski

Maska przycinania

Drugą ciekawą odmianą maski jest maska przycinania. Być może słyszałeś o niej używając illustratora, tam jest często wykorzystywana. W tym przypadku maską jest obiekt na warstwie poniżej, który nakrywa warstwa wyżej i nie może wyjść poza niego. Tego typu maskę stosuję się w wielu miejscach. Gdy chcemy nałożyć zdjęcie na tekst. Gdy zdjęcia na stronie muszą mieć takie same wymiary, nie przycinamy ich za każdym razem tylko stosujemy maskę. W praktyce używanie masek przycinania jest bardzo proste. Wszystko sprowadza się do przytrzymania klawisza Alt i najechania kursorem na granice z maską poniżej (nr 4). Zobaczymy charakterystyczną ikonę dla tego typu maski, gdy klikniemy, maska z góry zostanie przycięta do obiektu poniżej. Pamiętaj, że maski nie powodują nieodwracalnej utraty grafiki, gdy klikniesz jeszcze raz z Altem, grafika na górnej warstwie wróci do oryginalnego rozmiaru.

 

photoshop-maska-przycinania