Wpis będzie miał formę uzupełnienia wiedzy z kursu. Opiszę działanie historii i obiektów inteligentnych w Photoshopie. Obie funkcje są często wykorzystywane w pracy z grafiką,  dlatego warto się z nimi zapoznać.

Obiekty Inteligentne

Są to zwykłe warstwy, ale posiadają jedną ważną różnice – trzymają w sobie oryginalne wymiary warstwy. Gdy wrzucimy zdjęcie do PS i je zmniejszymy do pasujących nam rozmiarów i potem znów je powiększymy, zaobserwujemy utratę jakości. Zdjęcie nie będzie miało już takiej jakości, jak w oryginalnym rozmiarze. Do tego własnie służą nam obiekty inteligentne, aby nie martwić się nad rozmiarami fotografii. Jeżeli posiadamy nowszą wersję Photoshopa to wszystkie wrzucone elementy do dokumentu, na zasadzie drag and drop, stają się automatycznie obiektami inteligentnymi. Natomiast, jeżeli używamy starszej wersji programu w głównym menu (ctrl+k) znajdziemy odpowiednią opcję, aby działało to automatycznie. Innym sposobem na aktywację tego typu warstwy jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na daną warstwę i wybranie odpowiedniej opcji z menu kontekstowego.

 

photoshop-zamien-na-obiekt-inteligentny

 

Zauważ, że klikając dwukrotnie na warstwę, otworzy się ona w nowej zakładce. Jest to bardzo przydatna opcja, ponieważ możemy wygodnie edytować warstwę w pełnej perspektywie. Zapisując ją, zmiany pojawią się w naszym głównym dokumencie. Tego typu warstwy są często wykorzystywane w mockup-ach, gdy chcemy dodać własnie zrobione logo, żeby się lepiej prezentowało. Inną odmianą takiej warstwy jest wektorowy obiekt inteligentny. Różnica polega na tym, że gdy przeniesiemy jakiś wektor z programu Illustrator, to po podwójnym kliknięciu będziemy go edytować własnie tam. Gdy mamy problem z edycją obiektu inteligentnego, możemy go edytować, albo klikając dwukrotnie na niego, albo go zrasteryzować.

Historia

Każda czynność, którą wykonamy w Photoshopie jest rejestrowana w jego dzienniku, czyli historii. Ilość kroków, które są zapisywane zależy od ustawień w programie. Domyślnie jest to 50. Tą liczbę możemy zmienić tylko trzeba pamiętać, że im większą wartość ustawimy w polu, tym komputer będzie potrzebował więcej pamięci RAM, żeby to spamiętać. Dostęp do ustawień tego parametru znajdziemy w głównym menu (ctrl+k) w zakładce wydajność (Performance).

 

photoshop-historia

 

Wszystkie kroki są zapisywane w panelu historia. Znajduje się on w Windows > History. W panelu klikając na pojedyncze kroki z listy, zobaczymy w dokumencie podgląd tych kroków z historii. Kroki możemy usuwać z historii z pomocą ikonki kosza albo robić tzw snapshoty (ikonka aparatu), czyli zapisane stanu historii, do którego możemy w każdej chwili wrócić. Po lewej stronie na pasku narzędzi znajdziesz jeszcze dwa przydatne narzędzia. Są to gumka z zaznaczoną opcją “wymaż do historii” oraz pędzel historii. Do zwykłego cofania się w Photoshopie używamy skrótów ctrl + z oraz ctrl  + alt + z.