Kolejny wpis z serii kursu Photoshopa dla początkujących grafików – dzisiaj opiszę jak wygląda sprawa z malowaniem, a raczej praca z pędzlami w Photoshopie, które potrafią wprowadzić trochę więcej kreatywności w projekcie.

Importowanie pędzli do Photoshopa

Pliki z gotowymi pędzlami można znaleźć w internecie, zarówno te darmowe jak i płatane. Gdy pobierzemy jakiś plik z pędzlem, powinien on mieć rozszerzenie .abr. Teraz możemy przerzucić go bezpośrednio na pulpit Photoshopa, aby został zainstalowany albo użyć narzędzia Preset Manager, które magazynuje wszystkie gotowe presety w programie. Ten panel znajdziemy w Edit > Presets > Preset Manager. Wystarczy kliknąć przycisk Load, aby dodać kolejny pędzel. Wzory pędzli nie naśladują tylko swoich fizycznych odpowiedników, są to też często gotowe złożone kształty, a nawet ilustracje. Dziedzina grafiki, która najczęściej korzysta z tych narzędzi to digital painting.

 

panel-preset

 

Praca z pędzlami

Podstawowe narzędzie do malowania, czyli Brush Tool znajdziesz na pasku narzędzi po lewej stronie (skrót B). Kolor pędzla bazuje na aktualnie wybranym kolorze pierwszego planu, który można w każdej chwili zmienić. W górnym pasku znajduje się kilka opcji tego narzędzia. Pierwsza z nich to wybór aktualnie używanego pędzla, znajdziemy tam listę wszystkich zainstalowanych presetów, możemy też stworzyć własny, ale kurs dla początkujących już tego nie obejmuje.

 

photoshop-pedzle

 

Podstawowymi parametrami tego narzędzia są jego rozmiar oraz twardość. Pierwszy z nich wyznacza zakres malowania pędzla po “płótnie”, druga informuje o miękkości pędzla, co w praktyce oznacza rozmycie na krawędziach, albo równą krawędź o kształcie wybranego pędzla. Kolejna ikona na pasku zadań to Brush Panel i właśnie tam możemy definiować opcję składowe gotowego pędzla, czy też tworzyć zupełnie nowy. Następnie mamy opcje Opacity oraz Flow. Pierwszą z nich pewnie już znasz, określa przezroczystość machnięć pędzlem, natomiast druga oznacza przepływ i jest również mierzona w procentach. Przepływ reguluje ilość wybranej farby i jej nałożenie w danym miejscu warstwy. Zatem, aby uzyskać wybrany odcień koloru czerwonego z wartością przepływu ustawioną na 5% musimy przejechać pędzlem 20 razy w jednym miejscu aby otrzymać 100% i dokładnie taki kolor jaki wybraliśmy. Na koniec polecam też wypróbować Mixer Brush Tool. To narzędzie pozwoli nam stworzyć interesujące efekty, działa ono na zasadzie mieszania się farb aktualnie używanej z tą, która już jest na warstwie.