Kolejny wpis po dłużej przerwie, mam nadzieję, że będę wstanie teraz umieszczać wpisy regularnie. Dzisiaj opiszę jedną ze starszych, ale chyba najczęściej stosowanych technik na cięcie grafiki w Photoshopie. Jeśli posiadamy Photoshop CC to lepiej jest używać generatora zasobów, o którym już pisałem szerzej. Albo zwyczajnie klikając na warstwę lub grupę prawym przyciskiem myszy wybrać Export As.

Do czego służą plasterki w Photoshopie?

Jest to najczęściej używany sposób cięcia layoutów przez programistów, w szczególności tych z większym stażem, ponieważ jest powoli wypierany przez nowsze techniki. Po co nam te całe wycinanie? Wbrew pozorom grafik komputerowy nie korzysta z nich tak często, jak osoba odpowiedzialna za kodowanie strony internetowej, mailingu i innych rzeczy wyświetlanych na ekranie.  Mówiąc w skrócie, plasterki pomagają nam zaznaczyć pewien obszar projektu graficznego np.: baneru i w końcowym etapie, gdy mamy już “pokrojony” projekt zapisać go do np.: pliku jpg. Photoshop jest też wstanie wstępnie poukładać je w gotowym kodzie HTML i CSS, ale niestety jest on dość słabej jakości.

Plasterki w praktyce

Do pracy z plasterkami mamy do dyspozycji dwa narzędzia z paska po lewej stronie: Slice Tool i Slice Select Tool. Ten pierwszy pozwala na tworzenie plasterków, a drugi za ich edycję. Każdy z plasterków dostaje swój nr w zależności, który z kolei został utworzony. Plasterki dzielą się na dwa rodzaje: plasterki utworzone przez użytkownika(kolor niebieski) oraz plasterki utworzone automatycznie(kolor szary). Jak na poniższym zdjęciu możemy zaznaczyć odpowiedni kwadraty, aby potem go wyeksportować do wybranego formatu. W zaznaczaniu pomagają opcję przyciągania dostępne w Menu > View oraz inteligentne linie pomocnicze w Photoshopie CC. Klikając prawym przyciskiem na plasterek i wybierając z menu Edit slice option możemy zmienić jego nazwę, nadać mu URL i wiele innych parametrów. Do zmiany położenia i parametrów plasterka służy Slice Select Tool.

 

 

Tak pociętą grafikę możemy wyeksportować w menu File > Export > Save for web. Każdy z plasterków może być zapisany w innym formacie klikając na dany plasterek w podglądzie. Jeśli grafika nie jest zdjęciem warto użyć formatu png w innym przypadku zostańmy przy jpg. Wszystkie utworzone pliki znajdą się w jednym zbiorczym folderze zapisane w miejscu, które wybraliśmy.