Pracy z tekstem w Photoshopie poświęciłem już jeden wpis, który można zobaczyć tutaj, natomiast dzisiaj tylko rozwinę temat. Poprzednio pisałem o bardziej zaawansowanej tematyce typografii, teraz zacznę od podstaw.

W Photoshopie jest jedno narzędzie do pisania, nazywa się Type Tool, znajdziemy je na pasku po lewej stronie ekranu (skrót T). Jak już pisałem wcześniej w przytoczonym wpisie do dyspozycji oprócz podstawowych opcji do zmiany koloru czy wyboru fontu, mamy również dwa panele Character i Paragraph z bardziej zaawansowanymi funkcjami. Wszystko czego potrzebujemy, znajdziemy właśnie w nich i na górnym pasku opcji aktualnie wybranego narzędzia. Przybliżę kilka innych przydatnych sposobów na pracę z tekstem.

Zacząć pisać możemy na dwa sposoby, klikając gdziekolwiek bezpośrednio w dokumencie, albo tworząc ramkę (przytrzymując lewy przycisk myszy), która będzie pilnować, żeby tekst nie wychodził poza jej obręb. Pierwszy sposób jest dobry, gdy mamy nie dużo tekstu na stronie, który chcemy wkleić, przenoszenie go do nowej linii jest bardzo nużące, dlatego lepiej jest wklejać tekst bezpośrednio do ramki, co pozwoli nam nad tym wszystkim zapanować. Jeśli tekst się nie mieści w ramce, zobaczymy ikonkę przedstawiającą cztery małe kwadraty w prawym dolnym rogu ramki. Każdy typ tekstu możemy przekonwertować na drugi kliknąć na warstwie prawym przyciskiem i wybierając odpowiednią opcje z menu kontekstowego albo bezpośrednio w menu Type.

 

ramka-tekstowa-photoshop

Ten kto miał styczność z InDesign pewnie kojarzy takie dwa panele, jak paragraph i character style. Oba znajdziemy w górnym menu programu pod nazwą Type. Jeżeli zdarza się Tobie pracować z większą ilością tekstu, będziesz mógł przypisać domyślne style np.: dla nagłówków i wybranych bloków tekstu. Po prostu jest to zbiór atrybutów tekstu zapisany w jednym miejscu. Będziesz mógł go przypisać do tekstu po jego zaznaczeniu i jednego z stworzonych presetów.

 

panel-character-paragraph-photoshop

 

Na koniec jeszcze kilka przydatnych opcji. Gdy chcemy wysłać jakiś plik do drukarni, wypadałoby zamienić tekst na krzywe. Dlaczego? Ponieważ drukarnia może nie posiadać takiego fontu, przez co nasz projekt się zwyczajnie rozleci. Omawianą opcje znajdziesz w Type>Convert to Shape. Sprawdzanie pisowni, też się może przydać, znajdziemy je po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w obszarze pola tekstowego (Checkspelling). Trzeba pamiętać, żeby ustawić odpowiedni język w opcjach programu (Ctrl + K). Kolejną rzeczą którą chce Tobie pokazać jest Panel Glyphs (Type>Panels) ze wszystkimi dodatkowymi znakami przypisanymi do danego kroju pisma jak litery z różnych alfabetów, ułamki i całą masą innych znaków, których nie znajdziesz na klawiaturze. Czasami musimy czymś zapełnić puste ramki tekstowe, często używamy do tego wygenerowanego tekstu Lorem Ipsum. W Photoshopie możemy wkleić taki gotowy tekst bez wchodzenia na jakąśkolwiek stronę, potrzebną opcje znajdziesz w Type>Paste Lorem Ipsum.