Dzisiaj opisze sposób działania rożnych opcji Photoshopa, które pozwolą nam dodać do warstwy cienie, efekty wytłoczenia, dodatkowy obrys i masę innych efektów. Generalnie efekty mieszania dzielą się na dwie grupy. Jedna pozwoli nam na uzyskanie odpowiedniego rezultatu przez odpowiednie ułożenie warstw w stosie, natomiast druga przez dodanie wyżej wymienionych efektów graficznych.

Blending mode (efekt mieszania dla warstw)

Jest głównie wykorzystywany w obróbce zdjęć, gdy w warstwie, która jest powyżej, nadamy taki efekt, że jej piksele zaczynają nachodzić i mieszać się z warstwą pod spodem. Dostęp do trybów mieszania mamy bezpośrednio w panelu warstw. W jego górnej części znajdziemy rozwijaną listę z podpisanymi efektami przejścia. Tryb normal jest domyślny i nie powoduje żadnych zmian w wyglądzie, natomiast wszystkie pod pozostałe już tak. Od tych mniej inwazyjnych na górze po bardziej kontrastowe na dole. Najlepiej samemu przetestować każdą z opcji, bo z różnymi warstwami uzyskamy rożne efekty. Dla przykładu na stronie internetowej często spotkamy duże zdjęcie(hero) w miejscu slidera z nałożonym kolorem, zazwyczaj z wykorzystaniem trybu multiply; możemy go też wykorzystać przy tworzeniu cienia. Gdy chcemy na zdjęciu zmienić kolor oczu postaci, wykorzystamy tryb overlay na warstwie z kolorem nałożonej nad okiem.

 

blending-mode

Blending options (opcje mieszania)

Dla każdej warstwy i grupy warstw mamy możliwość dodania efektu mieszania. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem w panelu warstw na daną warstwę i wybrać odpowiednią pozycje z menu rozwijanego. Możemy się tam również dostać, poprzez podwójne kliknięcie zaraz za nazwą warstwy w panelu. Po otwarciu zobaczmy nowy panel o nazwie layer style z całą listą dostępnych efektów. Każda z opcji ma szereg własnych ustawień, żeby jak najlepiej dostosować ją do swoich potrzeb. Dodając cień możemy określić kąt jego padania, rozmiar, kolor i przezroczystość, czy wybrać odpowiedni wzorek i ustalić gęstość wyświetlanych elementów. Efektów i możliwych układów jest naprawdę dużo, jak już wspomniałem zachęcam, żeby je wszystkie przetestować samemu. Pamiętaj, że dla jednej warstwy albo grupy można dodać wiele efektów. Lista wszystkich zastosowanych efektów będzie wyświetlana pod warstwą, ikonką oka można wyłączyć poszczególne efekty. Taki set można skopiować do innych warstw klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając Copy layer style następnie wkleić (Past layer style) na docelowy zaznaczonych warstwach.

 

blending-options