Wracamy do podstawowych zagadnień w Photoshopie, i jak zawsze dążymy do przyspieszenia i ułatwienia pracy z tym programem. W sytuacji, gdy zachodzi potrzeba skopiowania jakiegoś elementu wiele razy. musimy poświęcić temu dużo czasu. A co jeśli będziemy mogli stworzyć wzór na jego podstawie?

Tworzymy, edytujemy i nakładamy wzorek

Wzorek to powtarzalny kawałek grafiki, powielany wiele razy; zarówno w jednej linii, jak i całymi rzędami. Jeśli dobrze zaprojektujemy podstawowy element wzoru, to uzyskamy naturalne przejście we wszystkich kierunkach. Wzór może się składać z grafiki albo zwykłego zdjęcia.

Niżej mamy kształt złożony z trójkątów. Spróbujemy z niego zrobić gotowy pattern. W tym celu zaznaczamy obiekt i w menu edit wybieramy define pattern oraz nadajemy mu dowolną nazwę.

 

 

Tak powstały wzór możemy nałożyć na każdą warstwę np.: przy użyciu blending options i wybierając pattern overlay albo z narzędziem bucket tool. W pierwszym przypadku mamy możliwość wybrania skali wzorku. Sama edycja wzorku w Photoshopie jest praktycznie niemożliwa; choć istniej kilka sztuczek na to, to o wiele szybciej jest stworzyć nowy wzór.