Pisałem już na temat dobrych praktyk w projektowaniu logo, dziś natomiast chce opisać cały proces od samych podstaw w praktyce. Wpis jest przeznaczony dla początkujących grafików, ale podstawy Illustratora na pewno się przydadzą. Dlaczego nie Photoshop? Odsyłam do dwóch wcześniejszych wpisów, gdzie znajdziesz odpowiedź na to pytanie:

Jak zrobić logo

5 cech, które powinno posiadać dobre logo

Przygotowanie dokumentu

Mimo, iż logo znajdziemy zarówno na stronie jak i w materiałach drukowanych, zaczynamy pracę w przestrzeni barwnej CMYK. Czasami firmy, w szczególności duże, aby nadać swojemu logo unikalności, stosują kolory dodatkowe PANTON. Wielkość rastra ustawiamy na 300 ppi, co prawda pracujemy tylko i wyłącznie na wektorach, ale zdaje mi się, iż jest różnica, kiedy będziemy eksportować plik do pikseli (jpg, png). Rozmiar dokumentu może przyjąć dowolne wartości; spadów (bleed) nie używamy.

 

logo-przygotowanie-dokumentu

Praca nad logo

Zajmiemy się znakiem graficznym (sygnet) logo. Po lewej stronie znajdziemy narzędzie rectangle tool z małą miniaturką prostokąta (skrót M). Klikając na nią prawym przyciskiem myszy, ukażę się naszym oczom lista dostępny narzędzi, nas interesuje ellipse tool. Musimy narysować okrąg, ale to może być trudne, aby zrobić to “na oko”, dlatego podczas rysowania wystarczy przytrzymać Shift, by uzyskać idealne koło. Gdy zaznaczymy nasz narysowany obiekt na samej górze po lewej stronie interfejsu, znajdziemy dwa kwadraty symbolizujące wypełnienie oraz obrys aktualnie wybranego obiektu. Klikamy na przycisk obrysu i wybieramy z panelu próbki, któryś z ciemniejszych odcieni niebieskiego. Musimy teraz wybrać z pola obok grubość obrysu. Ja wybrałem wartość 240 pt, ale wszystko zależy od rozmiarów narysowanego koła i artboardu. Najważniejsze, żeby obrys przyjął podobną grubość, jak na zdjęciu poniżej. Nie zapomnijmy o braku wypełnienia jest to znak “/” w panelu próbki. Gdybyś zrobił coś źle, zawsze możesz cofnąć operację skrótem Ctrl + Z.

 

projektowanie-logo-2

 

Przydało by się teraz skopiować nasze koło. Aby to zrobić wciskamy Ctrl + c i wklejamy je w to samo miejsce ( edit > paste in place). Zmieniamy obrys i wypełnienie na kolor biały. Docelowo chcemy uzyskać koło o tych samych wymiarach, ale bez obrysu; potem wytłumaczę, dlaczego tak robimy. Teraz oddzielimy od siebie obrys i wypełnienie za pomocą funkcji expand z menu objects. Jeżeli popatrzymy na panel warstw to zobaczymy, że otrzymaliśmy dwa osobne obiekty w grupie. Połączmy je narzędziem unit z panelu pathfinder. Jeśli go nie widzisz, wybierz go z głównego menu windows. Na koniec przesuniemy utworzony przed chwilą obiekt na spód za pomocą panelu warstw albo używając skrót ctrl + [. Z poprzednim okręgiem robimy to samo tylko dla obrysu.

 

projektowanie-logo-3

 

Teraz musimy narysować dwa koła, które będą wyznaczać centrum tarczy. Już wiemy jak to zrobić, analogicznie jak poprzednio. Nadamy im obrys zielony dla większego koła i ciemno niebieski dla samego środka. Istotne jest, żeby elementy były wyrównane względem siebie. Użyj panelu align i wyrównaj elementy względem środka w poziomie i w pionie.

 

projektowanie-logo-4

 

Narysujemy kwadrat z samym wypełnieniem, skopiujemy go przytrzymując alt, następnie wyrównamy oba obiekty względem siebie i zgrupujemy (Ctrl+g) Ustawimy je tak, aby zakrywały zewnętrzny okrąg. Najlepiej w takim położeniu, jak na zdjęciu. Zaznaczamy okrąg wraz z grupą utworzonych obiektów i wycinamy nimi białą przestrzeń w okręgu za pomocą funkcji minus front z panelu path finder.

 

projektowanie-logo-5

 

Zostało nam tylko stworzenie ostatniego elementu logo, czyli strzałki która pokazuje nam środek tarczy. Tego typu kształty można stworzyć na kilka sposobów – my wykorzystamy narzędzie pen tool do rysowania krzywych. Wystarczy, że postawimy cztery punkty klikając lewym przyciskiem myszy. Każdy z punktów możemy przesuwać z pomocą direct selection tool (skrót A), aż uzyskamy efekt końcowy, który będzie nas zadowalał. Na koniec ustawmy strzałkę w odpowiednim miejscu. Etapu dodawania tekstu nie będę opisywał, możesz go dodać wykorzystując narzędzie Type (skrót T). Warstwa z stworzonym na początku białym kołem posłuży do zakrycia albo odkrycia przezroczystości pod logiem.

 

projektowanie-logo-6