Pierwszą rzeczą, jaką zobaczy osoba na Twoim Facebooku, będzie zdjęcie profilowe oraz tło, które zaprojektujemy. Takich kreacji może być mnóstwo – od prostego połączenia zdjęcia z tekstem po skompilowane kolarze.

Na pewno na początek potrzebny będzie nam pomysł, jako to będzie wyglądać. W zależności, czy jest to firmowy Fanpage, czy konto prywatne, tło musi wstrzelić się w branżę, czy nasz styl. Jako że nasza kreacja będzie raczej prosta, zaczniemy od znalezienia odpowiedniego zdjęcia. Może to być fotografia z wakacji albo z jakiegoś eventu firmowego. Dla potrzeby tego wpisu, stworzymy prostą kreację dla kawiarni “Art of Coffee”.

Photoshop – zaczynamy

 

Facebook posiada określone wytyczne odnośnie rozmiaru tła. Tworząc nowy dokument ustawmy wymiary na 831 x 315 px. Przestrzeń barwna RGB, ponieważ jest to grafika przeznaczoną dla internetu, rozdzielczość 72 px/inch.

 

facebook-tlo-wymiary

Kolejnym etapem jest znalezienie odpowiedniego zdjęcia dla naszego projektu. Ja pobrałem jedno ze strony Pexels; oczywiście możesz wstawić jakie tylko zdjęcie Tobie pasuje. Rysujemy prostokąt na całą szerokość dokumentu i wypełniamy go kolorem czarnym ( Rectangle Tool na pasku po lewej stronie ). Następnie umieszczamy grafikę albo zdjęcie na warstwie wyżej, również dbając, aby zakryło cały obszar.

 

facebook-tlo-1

Nasze zdjęcie będzie potrzebować małej modyfikacji. Po pierwsze ograniczymy jego kolorystykę, nadając mu efekt mieszania z poniższą warstwą. W górnej części panelu warstw zmieniamy tryb z Normal na Luminosity. Kolejnym krokiem jest nadanie gradientu. Klikamy dwa razy lewym przyciskiem myszy, zaraz za nazwą warstwy zdjęcia. Z listy dostępnych efektów przechodzimy do zakładki Gradient Overlay. Tutaj klikając dwukrotnie na gradient, dobieramy dwa odpowiedni kolory. W tym przypadku #e30074 oraz #000000 i ustawiamy opacity na ok 50%. Zatwierdzamy przyciskiem OK.

 

facebook-tlo-2

Teraz musimy zaprojektować logo naszej kawiarni. Najlepiej, żeby wybrany font pasował do branży. W tym przypadku możemy się posłużyć bardziej ozdobnym fontem. Ja użyłem darmowe fonty Amatic oraz Bernard MT. Font w nazwie kawiarni dodatkowo trochę wygiąłem dla lepszego efektu. Zaznaczając tekst na górnym pasku obok koloru jest narzędzie Warptext, które pozwoli nam wygiąć tekst. Ja użyłem efektu arc z wartością + 14%. Tekst poniżej umieściłem na białym prostokącie i nadałem tekstowi kolor różowy z tła.

 

facebook-tlo-3

To by było na tyle. Trzeba tylko zwrócić uwagę, na to, że w dolnej lewej części znajdzie się zdjęcie profilowe albo logo firmy. Nie należy umieszczać tam żadnych ważnych elementów, takich jak tekst.