Firma, a nawet zwykła osoba oferująca swoje usługi, potrzebuje tego kawałka tekturki, aby ułatwić kontakt z potencjalnym klientem albo kontrahentem. Ty, jako grafik na pewno nie raz spotkasz się z takim typem projektu, dlatego niezbędne jest wiedzieć, jak zaprojektować wizytówkę i jak ją przygotować do druku.

Wizytówka – podstawowe założenia projektu

Wizytówka służy nam do podstawowego celu, czyli ułatwiania kontaktu z nami. Możemy umieścić na niej różne informacje, ale nie przesadzałbym z tym, bo im bardziej przejrzysty projekt, tym lepiej.  Z najbardziej podstawowych rzeczy jakie muszą się znaleźć na wizytówce:

Najczęściej stosowane wymiary wizytówki w Polsce to 85x55mm i 90x50mm drukowane na papierze kredowym 350g(grubość). Można oczywiście je wydrukować na papierze ozdobnym, dodać różne uszlachetnienia, ale tutaj skupimy się na przygotowaniu wizytówki w jej podstawowej wersji. Przedmiotem naszej pracy będzie dwustronna wizytówka dla agenta nieruchomości firmy o nazwie „XZU”.

Przygotowanie pliku i praca nad projektem w Illustratorze

Dlaczego właśnie Illustrator, a nie Photoshop? Łatwiej jest przygotować pliki do druku w formacie wektorowym. Nie trzeba się tutaj martwić o odpowiednią jakość elementów i bardzo dobrze współpracuje on z Photoshopem, gdzie możemy stworzyć bardziej kreatywne grafiki i je bezpośrednio zaimportować. Zanim przystąpimy do projektowania, warto sprawdzić jakie wymagania ma drukarnia, gdzie będziemy drukować nasze wizytówki. Więcej o przygotowaniu do druku w poprzednim wpisie.

Utwórzmy plik w Illustratorze o parametrach: 90x50cm, spady 3mm, kolor CMYK 300DPI, jak na poniższym przykładzie.

Nie będę tutaj wyjaśniał obsługi programu Illustrator, bo zajęło by to zbyt dużo czasu. Tworzymy teraz jakiś kształt, który będzie tłem dla loga. Najlepiej jest się posłużyć narzędziem Pen. Należy pamiętać, aby wszystkie grafiki i zdjęcia, które stanowią tło były dociągnięte do samego końca spadu(czerwona linia). Jest to istotne, ponieważ spady służą do utrzymania marginesu błędu podczas cięcia wizytówek przez gilotynę. Mogą powstać przez to białe linie na krawędziach. Natomiast wszystkie ważne elementy typu logo i dane adresowe muszą być w obszarze netto wizytówki, czyli taki sam spad tylko wewnątrz wizytówki.

Na potrzeby projektu stworzyłem logo składające się ze zwykłego napisu(font Avenir black pogrubiony przez dodatkowe obramowanie) oraz wspomnianego kształtu. Dane teleadresowe zostały stworzone fontem Raleway. Natomiast ikony fontem Frino. Pliki źródłowe i linki do pobrania fontów podam na dole wpisu. Kolory główne CMYK to: 75% 1% 55 0% i 95% 91% 29% 22%. Gdy już posiadamy zaprojektowane logo, umieszczamy je w lewym dolnym rogu artbordu, a nad nim imię i nazwisko. Jeśli mamy tylko logo, to środkujmy je. Zaraz obok imienia i nazwiska umieszczamy piktogram skopiowany ze strony, analogicznie dla wszystkich pozostałych pozycji. Ikony na bazie fontu działają na takiej samej zasadzie jak tekst, kopiujemy ikonę którą chcemy i wklejamy ją do Illustratora. Wszystkie opcje odnośnie typografii i edycji tekstu znajdują się w panelach Character i Paragraph. Nie będę się rozpisywał na te temat, ponieważ projekt jest bardzo prosty, a w razie pytań zapraszam do komentowania.

W panelu Artboard (jeśli go nie widzisz jest w menu Window) tworzymy drugą stronę wizytówki. Najlepiej jest tu stworzyć nową warstwę, aby elementy były od siebie oddzielone jak na zdjęciu poniżej. Zazwyczaj na rewersie znajduje się jednolite tło wraz z logiem i tak też zrobimy w tym przypadku. Tło musi być w obszarze spadu.

Tak przygotowany projekt musimy wysłać do drukarni, ale przed tym trzeba zrobić jeszcze kilka rzeczy:

Pliki do pobrania:

Font Frino

Font Avenir jest niestety fontem płatnym najlepiej się posłużyć czymś podobnym jak Open Sans

Font Raleway

Gotowy plik graficzny wizytówki