Jak zapowiadałem w poprzednim wpisie, chce omówić podstawowe zagadnienia z przygotowania projektu do druku, we wpisie znajdziesz informacje o spadach, profilach koloru i dużo więcej na ten temat. Z tą wiedzą będziesz mógł wysłać swój pierwszy projekt do drukarni. 

Podstawowa rzecz zanim zaczniesz przygotowywać swój projekt pod druk, dowiedz się w miarę możliwości, gdzie to będzie drukowane. Jest to o tyle ważne, że każda drukarnia ma swoje wymagania i mogą się one nieznacznie różnić.

Spad co to takiego?

Załóżmy, że mamy do wykonania jakąś większą ulotkę formatu A4,a  jej wymiary to 210 x 297 mm. Zazwyczaj spad przy takim formacie to 2-3 mm (specyfikacja drukarni), więc należy dodać te wartości z każdej strony, a otrzymamy wymiary 214 x 301 mm po 2 mm z każdego boku. Robimy tak, ponieważ gilotyna która to tnie, ma pewien margines błędu, w skutek czego możemy otrzymać białe pasy na krawędziach ulotki. Po prostu wszystkie grafiki oraz to, co nie jest białe dosuwamy do końca spadu. Czasami może się zdarzyć, że linia cięcia wejdzie nam do środka ulotki, aby tego uniknąć stosujemy obszar netto w dokumencie; ma on zazwyczaj wymiar 4 mm. Poza ten obszar nie mogą wyjść żadne istotne rzeczy, jak logo czy tekst. Wymiar netto ulotki A4 dla 4 mm to 202 x 289 mm. W większości programów graficznych jest możliwość ustawienia spadów (bleed) podczas tworzenia nowego dokumentu, gdy nie mamy takiej możliwość trzeba użyć linii pomocniczych. Jeśli mamy taką opcje w swoim programie, to dokument będzie miał wymiary A4 plus spad, a jeśli nie, to wybieramy rozmiar większy o spad i potem ustawiamy linie pomocnicze na linii spadu, którą wyliczymy. Poniższa ilustracja pokazuje jak to wygląda na podstawie formatu A3.

 

spady-illustrator

Kolory do druku

Kiedyś pisałem o tym, że w druku stosujemy przestrzeń barwną CMYK i to jest najważniejsza zasada dlatego, że drukarki wykorzystują właśnie takie, a nie inne kolory. Jeżeli oddamy do druku pracę w przestrzeni RGB, oczywiście o ile drukarnia nam ją przyjmie, to otrzymamy zupełnie inne kolory niż te, które chcieliśmy. Stało się tak, ponieważ drukarnia przekonwertowała kolory z RGB na CMYK. Kolory CMYK są kolorami podstawowymi, dodatkowymi kolorami są np.: kolory z rodziny Pantone często wykorzystywane w projektach logo. Używanie kolorów dodatkowych znacznie zwiększa koszt wydruku. Przestrzeń barwną również ustalamy na samym początku. Jeżeli już wcześniej pracowałeś w RGB, to zazwyczaj możesz to zmienić w ustawieniach programu. W Illustratorze  File > Document color mode. Kolor czarny powstały z koloru K(Key, czarny) = 100% w przestrzeni CMYK po wydruku nie będzie w pełni czarny należy dodać do niego inne składowe np. C=60% M=60% Y=60% K=100%. W ten sposób otrzymamy prawdziwą czerń. Ilość % składu kolorów zależy od nafarbienia, jakie możemy uzyskać w danej drukarni w tym przypadku było to 280%.

DPI w druku

Przyjęło się, że 300DPI to jest standardowa rozdzielczość rastrów, które dostarczamy do druku. Rastrów, czyli np.: zdjęć. Jest to wartość elastyczna i będzie się zmieniać wraz z wymiarami wydruku i skali. Przygotowując billboard w skali 1:1 możliwe, że wystarczy zastosować np.: 50 dpi, a w skali 1:10 już 500 dpi.  Dużo zależy od drukarni i tego, z jakiej odległości będzie oglądana grafika. 300 DPI na pewno będziemy stosować w małej poligrafii, jak wizytówki czy ulotki. Wartość dpi również wybiera się na samym początku, pamiętaj, żeby wszystkie zdjęcia w projekcie były jak najlepszej jakości. Możesz takie zakupić w agencji stockowej. Tekst i kształty powstałe bezpośrednio w programie są w postaci wektorowej, więc ta zasada ich nie dotyczy.

Overprint

Pewnie widziałeś nie raz kolorową poświatę pod drobnym tekstem działo się tak, ponieważ matryce ze składowymi kolorów uległy przesunięciu stąd ten efekt. Aby radzić sobie z tego typu rzeczami, używa się overprintu – opcja dostępna w większości programów do grafiki. Pokrótce miesza on kolory warstw, które nachodzą na siebie. Jest to bardzo niebezpieczna opcja, ponieważ może doprowadzić do zmieszania się koloru, gdy tego nie chcemy. Należy używać jej ostrożnie i używać podglądu nadruku. Bez overprintu kolory nie mieszają się tylko wypalają biały obszar pod sobą.

Zamiana tekstu na krzywe i eksport do PDF

Wszystkie fonty, które widzisz w systemie albo Photoshopie są widoczne, ponieważ masz je zainstalowane. Gdybyś ich nie miał zostałyby zamienione przez inne. Ta sama sytuacja dotyczy drukarni, żeby projekt wydrukował się tak jak należy, drukarnia musi posiadać te fonty. Niestety w rzeczywistości tak nie jest. Dlatego musimy tak przygotować projekt, aby nie było z tym problemu. Mamy dwie drogi albo wyeksportować plik do PDF, czyli formatu, który wysyłamy do drukarni albo zamienić tekst na krzywe. W przypadku tej drugiej opcji, wystarczy zaznaczyć tekst i wybrać na przykładzie Illustratora w menu Type > Create Outlines, chyba nie muszę pisać, że w innych programach wygląda to podobnie. Należy również uważać na zbyt mały rozmiar fontów. Najlepiej za minimum przyjąć 8 pt. Projekt najlepiej zapisać do formatu PDF/x-1a:2001. Opcje, na które warto zwrócić uwagę to: Compression, gdzie możemy wybrać kompresje dla poszczególnych elementów dla uzyskania najlepszego efektu najlepiej wyłączyć wszystkie opcje związane z kompresją. Druga zakładka warta uwagi to Marks and Bleeds. Tutaj możemy jeszcze raz ustawić wszystkie opcje spadów. W sekcji Marks najlepiej odznaczyć wszystko albo zostawić tylko opcje Trim, czyli linii cięcia. Tak przygotowany plik, możemy wysłać do drukarni. Przed wydrukowaniem większej partii warto zakupić wydruk próbny proof w drukarni, gdzie będziemy realizować nasze zlecenie. Taki wydruk będzie mocną podstawą do reklamacji i zdjęcia z nas odpowiedzialności, jako grafika, za potencjalnie zły wydruk.