Dzisiejszy wpis poświęcę tematowi fontów; ich klasyfikacji i kilku informacji o tym jak są zbudowane. Na początek krótkie wyjaśnienie, font czy czcionka? W dobie internetu i komputerów, za pomocą których możemy oglądać tekst na ekranie, przyjęło się słowo font i jak najbardziej jest to poprawne. Font to zbiór znaków o podobnych cechach w wersji elektronicznej, natomiast czcionka jest to fizyczna forma pojedynczych znaków, występująca niegdyś w drukarni.  Tak czy inaczej potocznie można używać obu słów.

Fonty można sklasyfikować ze względu na krój. Zobrazuje to na poniższym obrazku pochodzącym z typekit:

 

kroje fontów

 

Zasadnicza różnica między krojami to ich zastosowanie. Fonty bezszeryfowe najlepiej używa się na ekranie. Są wygodniejsze w czytaniu tekstu na komputerze czy urządzeniu mobilnym oraz zwyczajnie wyglądają bardziej nowocześnie. Natomiast kroje szeryfowe, ozdobione i różne ich odmiany o wiele częściej znajdziemy w publikacjach papierowych. Główną cechą różniącą kroje z ang Sans Serif i Serif  to zakończenia ozdobne pojedynczych liter przydatne podczas czytania długiego tekstu np. książki. Szeryfy pomagają optycznie oddzielić wiersze tekstu. No i chyba żaden grafik i projektant nie mógłby żyć bez ich klasycznego uroku. Przykładem fontu bezszeryfowego jest Arial natomiast szeryfowego Times New Roman (pod spodem kolor czerwony).

Porównanie fontu szeryfowego i bezszeryfowego

Właściwości fontów Tutaj podział jest naprawdę ogromny. Można podzielić je ze względów na ich wagę, szerokość, kierunek pisania tekstu, pochylenie…

 

Właściwości fontów

 

Weźmy przykład popularnego fontu Open Sans, gdzie występuje on w aż 5 odmianach wagi od light przez semibold po extra bold. Tracking, odstępy liter i wyrazów to również nieodłączne cechy fontów. Programy graficzne umożliwiają nam zmianę większości tych właściwości: wygląd fontu ma nie tylko znaczenie wizualne, ale też semantyczne; pogrubione fonty mówią nam o tym, że czytamy nagłówek artykułu albo podtytuł, natomiast fontem pochyłym możemy przytoczyć jakiś cytat; podkreślając wyraz w tekście możemy go wyróżnić.

Takie zagadnienia jak kapitaliki,  światło czy budowa fontów będę chciał przedstawić w kolejnym wpisie.