W pracy grafika możemy się spotkać z wieloma formatami plików graficznych, każdy z nich ma swoje zastosowanie i w pewnych sytuacjach ma przewagę nad pozostałymi. Wpis będzie zawierał listę najpopularniejszych formatów oraz ich opisy.

 

JPG

Najbardziej znany format graficzny używany do zapisu plików rastrowych. Jest to plik ze stratną kompresją co oznacza, że dzięki niemu uzyskamy plik o relatywnie niskiej wadze i mniejszej jakości. Jakość pliku ustalamy podczas zapisywania; jest ona podawana w skali 1-12 lub procentowo. JPG nie obsługuje przezroczystości ani zapisanych wcześniej warstw.

PNG

Jak wyżej – służy do zapisu grafiki bitmapowej z tym wyjątkiem, że mamy do czynienia z formatem bezstratnym. Rozmiar pliku wyjściowego jest tu obliczany na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zakres ilości koloru, jeżeli grafika posiada kilka kolorów warto ustawić mniejszy zakres. Drugi to przezroczystość w grafice, gdy mamy dużą niewykorzystaną przestrzeń najlepiej się jej pozbyć i zapisać plik z przezroczystością. W ten sposób zaoszczędzimy na wadze pliku. PNG również nie wspiera warstw.

GIF

Kolejny plik z bezstratną kompresją w tym przypadku mamy maksymalną przestrzeń barw ustawioną na 256 kolorów, oraz co jest największa zaletą tego, formatu obsługuje on animację. Oznacza to, że możemy stworzyć jakiś prosty klip filmowy w programie do tego stworzonym albo nawet w PS i zapisać go do tego formatu. GIF nie obsługuje warstw.

TIFF

Format bezstratny służy do zapisywania złożonych plików rastrowych stworzonych z kilku obrazów albo warstw. Możemy zapisać do tego formatu warstwy zawarte w PS i potem odtworzyć je na innym komputerze. Oczywiście nie jest to plik PSD i jego możliwości są ograniczone, nie zawsze uzyskamy tak samo złożony plik jak przy zapisie.TIFF obsługuje przezroczystość, a jego wadą jest duży rozmiar.

 

PDF

Popularny format stworzony do obsługi grafiki (również wektorowej) oraz tekstu. PDF jest często wykorzystywany podczas przekazywania projektu do drukarni.  Również za pomocą tego formatu można tworzyć interaktywny dokument zapisany na wielu warstwach. O ile sam format jest darmowy, to już za sensowne programy potrzebne do jego edycji trzeba zapłacić.

 

PSD i PSB

Format Photoshopa, magazynuje w sobie wszystkie zapisane warstwy i efekty stworzone w tym programie. Niektóre elementy mogą nie działać, jeżeli plik zapiszemy w nowszej wersji, a będziemy chcieli go otworzyć w starszej wersji programu. PSB jest to plik obiektu inteligentnego.

EPS

Uniwersalny format do przechowywania plików wektorowych. Obsługuje warstwy i różne efekty. Można się nim posługiwać w większości popularnych programów graficznych.

CDR

Jak powyżej, tylko, że jest stosowany w programach firmy Corel. Inne programy mogą mieć problem z otwarciem pliku zapisanego w tym formacie.

AI

Odpowiednik formatu powyżej wykorzystywany przez Adobe Illustrator. Inne programy graficzne mogą mieć problem z otwarciem pliku zapisanego w tym formacie.

 

INDD

Plik programu InDesign firmy Adobe. Zazwyczaj znajdziemy w nim złożony wielostronicowy dokument, np.: książkę.