Dostaje czasami zapytania o tym, jak się dostać i zacząć sprzedawać grafikę na stockach. Zawsze polecam Shutterstock ze względu na to, że jest liderem na rynku tego typu agencji i to wcale nie znaczy, że zarabianie na grafice jest tam trudne. Pierwsze wpływy na konto można zobaczyć już po tygodniu od akceptacji. Pokaże dzisiaj cały proces rejestracji na Shutterstock. Stocki może nie są już tak dobrym zarobkiem jak kiedyś, ale w dalszym ciągu przy ciężkiej pracy możemy otrzymywać niezłą sumkę co miesiąc na nasze konto.

Rejestracja na Shutterstock 

Najpierw musimy się udać pod ten adres  strona jest w języku angielskim, zdaje mi się, że kiedyś można było zmienić na polski, ale obecnie nie widzę go na liście wyboru języka. Tak czy inaczej postaram się was przeprowadzić przez cały proces rejestracji. Naszym celem jest zostanie Contributor, czyli autorem / dostawcą będziemy mieli możliwość dodawanie nieograniczonej ilości grafik do naszego portfolio, a im większe ono będzie, tym więcej będziemy wstanie zarobić.

Klikamy w duży czerwony przycisk Sing up now. Wypełniamy formularz w dwóch pierwszych polach podając swoje imię i nazwisko. Ważne, aby te dane były prawdziwe, ponieważ według nich będziemy rozliczani. Drugie pole to nazwa, jaka będzie wyświetlana przy twoim portfolio i widoczna dla innych osób, zatem możemy tu wpisać co chcemy. Wpisujemy nasz adres e-mail oraz 8 znakowe hasło z co najmniej jedną dużą literą oraz cyfrą. Zaznaczmy pole akceptacji regulaminu i wieku 18 lat (jeśli nie jesteś pełnoletni spróbuj skorzystać z pomocy starszej osoby). Klikamy next i przechodzimy do naszej skrzynki pocztowej i klikamy w link w mailu potwierdzającym.

W kolejnym kroku podajemy nasz dokładny adres, jak na zdjęciu poniżej. Jeśli jest on inny od tego do korespondencji wypełniamy prawą stronę formularza.

W ostatnim kroku trzeba wysłać w postaci zdjęcia swój dowód osobisty, paszport albo prawo jazdy. Nie trzeba się martwić tym, że nasze dane zostaną wykorzystane w sposób niewłaściwy, ponieważ jest to duża firma, która dba o dobro swoich dostawców, a poza tym wszystkie agencje tego wymagają. Klikamy przycisk Choose file i wybieramy zdjęcie z dysku twardego. To już ostatni krok w rejestracji.

Zostanie autorem

Po rejestracji zostaniemy przeniesieni do naszego panelu konta, gdzie znajdziemy masę informacji o tym co sprzedaliśmy, gdzie to zostało zakupione itd. Nas najbardziej interesuje przycisk upload images. Gdy po raz pierwszy klikniemy w niego zostaniemy poinformowani, że jesteśmy nowymi użytkownikami i musimy przejść proces „rekrutacji” czy nasze pracę spełniają ich wymagania jakości. Na szczęście nie są one wysokie pomimo rangi agencji i nawet stosunkowe proste grafiki powinny być zaakceptowane.

 

Teraz w zależności na czym chcemy zarabiać takie pliki też musimy wgrać. Jeśli posiadamy modela na zdjęciu musimy jeszcze dodać jego zgodę na to zdjęcie/serie zdjęć, grafika musi być dużej rozdzielności, a wektor oprócz zdjęcia poglądowego w jpg ma zawierać pliki wektorowy w formacie EPS10. Cała lista wymagań odnośnie różnych typów przesyłanych grafik znajduje się na tej stronie  Wszystko jest w języku angielskim, jeśli masz problem z tym językiem skorzystaj z translatora, przeglądarka Chrome ma taką możliwość, gdy klikniemy prawym przyciskiem i wybierzemy z listy „przetłumacz na język polski”.

 

Wymagane jest od nas, aby przesłać 10 prac, by potwierdzić nasze umiejętności. Klikając przycisk Select multiple files jesteśmy wstanie dodać więcej plików, wybierzmy 10 najlepszych grafik albo zdjęć z naszej kolekcji. W polu description wpisujmy tytuł zdjęcia np.: website layout. Im lepiej to opiszemy, tym będzie większa szansa, że ktoś znajdzie nasze portfolio. Niżej wpisujmy słowa kluczowe opisujące grafikę. Wszystko musi być w języku angielskim i napisane bezbłędnie, ponieważ to jest najczęstszym powodem odrzucenia naszej aplikacji. W kolumnie po prawej wybieramy jedną obowiązkową kategorie, najlepiej aby to były dwie. Zaznaczmy czy nasza praca jest ilustracją, są to zazwyczaj wektory albo sztucznie stworzone grafiki w Photoshopie. Editorial oznacza, że jest to praca tylko do użytku na stronach informacyjny i nie komercyjnie np.: zdjęcie z logiem jakieś firmy. Gdy już wszystko wypełnimy klikamy submit for review i czekamy parę dni na werdykt. Nie należy się zniechęcać, gdy część zdjęć odpadnie. Należy poprawić te odrzucone i wysłać jeszcze raz. Najczęściej dostajemy informację o powodzie odrzucenia grafiki. Do pełni szczęścia będziemy jeszcze potrzebować konta PayPal do otrzymywania wynagrodzenia oraz wypełnienia formularza o unikaniu podwójnego opodatkowania, który opiszę w którymś z przyszłych wpisów.

Jeśli są jakieś pytania albo niejasności odnośnie tego tematu, to najlepiej je zadać w formie komentarza. Link do rejestracji