Pierwsza strona, a raczej wyszukiwarka, z której możesz pobrać zdjęcia, jaka przychodzi Tobie do głowy to zapewne Google? Ale czy aby na pewno możesz pobrać je legalnie? Przeczytaj wpis do końca, a może unikniesz dużych nieprzyjemności już na samym początku pracy jako grafik.

Czego nie wolno?

Generalnie wszystkie zasoby intelektualne w internecie posiadają swojego autora i są chronione prawami autorskimi. Mówię tu o każdym przejawie twórczości jak fonty, kawałek kodu, muzyka czy zdjęcia, o których dzisiaj piszę. Właściciele są różni, znajdzie się pewnie też taka grupa, która monitoruje ruch swoich zdjęć w internecie i tylko czeka, aż ktoś je wykorzysta bezprawnie, żeby potem móc kogoś obciążyć kosztami albo domagać się części zysku z pracy komercyjnej, gdzie było użyte owe zdjęcie. Reasumując nie opłaca się pobierać zdjęć bez zgody autora albo wykupienia odpowiedniej licencji. Mowa tutaj o użytku komercyjnym albo zwyczajnej reklamie swojej działalności. Nie możesz dodać takiego zdjęcia, aby promować artykuł na stronie.

Co wolno?

Jeżeli potrzebujesz wysokiej jakości zdjęć, ilustracji czy gotowych templatek PSD możesz je pobrać z agencji stockowych jak Shutterstock, iStockphoto lub Graphicriver. Ceny pojedynczych zdjęć zaczynają się od paru złotych. Cena zazwyczaj zależy od rozdzielczości. Czasami artyści udostępniają swoje prace za darmo, najczęściej możesz je znaleźć na ich prywatnych stronach. Za każdym razem jak pobierasz zdjęcie pamiętaj o przeczytaniu licencji, gdzie znajdziesz, co możesz robić ze zdjęciem, a czego nie. Jeżeli nie ma takiej licencji, najlepiej napisz do autora z pytaniem, czy możesz wykorzystać to zdjęcie w swoim przypadku. Zawsze lepiej się zabezpieczyć i mieć to na twardym nośniku, jak email.

Skąd pobrać zdjęcia i ilustracje za free?

Tak jak pisałem wyżej, warto szukać na stronach fotografów i grafików. Jest to często forma ich reklamy, a my możemy na tym skorzystać. Istnieją różne portale które udostępniają zdjęcia za darmo:

  1. freeimages.com – jest to jedna ze starszych stron, gdzie można znaleźć darmowe zdjęcia. Kiedyś była pod adresem www.sxc.hu
  2. dreamstime.com i 123rf.com – są to płatne agencje stokowe, ale posiadają również darmowe sekcje z ciekawymi materiałami
  3. vecteezy.com – strona z darmowymi vectorami, z której często korzystam
  4. unsplash.com – po rejestracji, co tydzień dostaniemy mail z możliwością pobrania kilku darmowych zdjęć
  5. picjumbo.com – jak wyżej
  6. flaticon.com – jak nazwa mówi jest to zbiór darmowych ikon, ale w tym przypadku, jeżeli chcesz z nich skorzystać, musisz umieścić nazwę autora w projekcie
  7. officialpsds.com – miejsce, gdzie artyści dzielą się swoimi projektami zapisanymi w postaci PSD
  8. freepik.com – wszystkiego po trochu

Na koniec dwa przykazania. Po pierwsze pamiętaj, że możesz pobrać coś z Google, ale to nie znaczy, ze możesz tego używać jak Ci się podoba. Po drugie zawsze czytaj licencje.