Mówi się, że 90% sukcesu projektu grafika to typografia. Osobiście uważam, że coś w tym jest, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich fontów w naszej pracy. W internecie można spotkać różne strony oferujące fonty, czy to za darmo, czy płatnie. Niestety dużo z nich jest słabej jakości, dlatego stworzyłem listę kilku stron, z których warto pobierać fonty. Pamiętaj, że nie zawsze możliwość pobrania fontu za darmo jest tożsama z możliwością używania go komercyjnie. Możemy dla przykładu często napotkać ograniczenia licencyjne podczas wyświetlania fontu na stronie internetowej za pomocą reguły @fontface.

Projektanci związani z typografią chcąc się reklamować, zazwyczaj oferują jeden krój czcionki zupełnie za darmo, jest to częsta praktyka z której korzystają obie strony. Niestety mimo dużej różnorodności fonty oferujące polskie znaki są w mniejszości, ale mimo to jest ich na tyle dużo, że chyba każdy grafik będzie w stanie stworzyć własny set najczęściej wykorzystywanych fontów w swoich projektach. Bez znaczenia czy to będzie krój ozdobny, szeryfowy czy bezszeryfowy. W ostateczności braku polskich „ogonków” w foncie zawsze można dorobić za pomocą krzywych. Oczywiście, jeżeli tekstu nie jest za dużo.

Poniżej lista 7 dobrych stron gdzie można pobrać fonty:

1001freefonts

Więcej niż 1001 darmowych fontów do pobrania podzielonych na różne kategorie.

1001FreeFonts

fontsquriel

Strona używana często przez koderów, ponieważ można tutaj pobrać gotowe paczki fontów w różnych formatach.

FontSquirrel

dafont

Bardzo popularna strona z dużą kolekcją fontów zarówno darmowych jak i płatnych.

DaFont

typekit

Serwis aktualnie należący do firmy Adobe, mając wykupioną usługę Creative Cloud można z niego korzystać za darmo bezpośrednio z programu.

Typekit

google fonts

Jak sama nazwa mówi, strona należy do firmy Google. Można tutaj podlinkować bezpośrednio font do swojej strony albo pobrać go na dysk.

Google-Fonts

fontspring

Głównie płatne fonty oparte na modelu subskrypcji.

Fontspring

fontspace

Kolejny ciekawy zbiór darmowych fontów do pobrania.

FontSpace