Myślę, że każdy zainteresowany tematem powinien znać zalety używania wektorów i ich przewagi nad bitmapami. Gdyby tak nie było, podsyłam do jednego z moich wpisów, który wyjaśnia tą różnicę.

Image Trace w Illustratorze

Niestety każdy z formatów graficznych ma swoje minusy, nawet wektor. Nie osiągniemy tak realistycznego efektu detali na zdjęciu jak w Photoshopie, dlatego, że wektory mają swoje ograniczenia tonalne. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka mogą wyglądać podobnie do zdjęcia to już po powiększeniu widać różnice.

 

Proces zamiany mapy bitowej na wektor nazywa się z ang. trace-owaniem. Illustrator pozwala nam dostosować jakość takiej konwersji na grafikę wektorową albo skorzystać z gotowych ustawień. W zależności od stopnia jakości proces przetwarzania może się wydłużyć. Istotna jest tu wydajność komputera. Nawet najwyższe ustawienia nie pozwolą nam uzyskać efektu, jak w obrazie wyrażonym w pikselach.

 

illustrator-trace-1

 

Będziemy potrzebować dowolnego zdjęcia – najlepiej w wysokiej rozdzielczości, aby najlepiej dostrzec detale przy powiększeniu. Ja wybrałem jedno z darmowego stocka.

 

illustrator-trace-2Gdy zdjęcie znajduję się już na artbordzie, będzie widoczna charakterystyczna koperta. Oznacza to, że zdjęcie jest linkowane, a nie umieszczone na stałe w dokumencie. Na tym etapie powinno tak zostać. Żeby zamienić zdjęcie na wektor, musimy skorzystać z opcji z górnego paska. Konkretnie z narzędzia image trace. Gdy klikniemy w strzałkę wysunie się lista presetów. Najlepszy efekt uzyskamy wybierając High Fidelity Photo. Sam proces może chwilę potrwać. W panelu Image Trace dostosujemy wektoryzacje.  Po rozwinięciu opcji Advanced, otrzymamy dostęp to szczegółowych ustawień. Spróbujmy teraz powiększyć obraz skrótem “crtl +” . Można zauważyć charakterystyczne przejścia tonalne. Dla porównania, można tak samo powiększyć normalne zdjęcie i nie uświadczymy tego problemu. Niestety, niezależnie od tego jakie ustawienia wybierzemy, jakość nie będzie lepsza. Tracowanie najlepiej sprawdza się w przypadku prostych ilustracji. Można również otrzymać ciekawy efekt odpowiednio dobierając ustawienia.

 

illustrator-trace-3

Aby umieścić zdjęcie w dokumencie klikamy Expand. Żeby powrócić do oryginalnej wersji obrazka najlepiej użyć skrótu “ctrl + z”.